Švýcarská národní knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Švýcarská národní knihovna
německy Schweizerische Nationalbibliothek
francouzsky Bibliothèque nationale suisse
italsky Biblioteca nazionale svizzera
vchod do Švýcarské národní knihovny
vchod do Švýcarské národní knihovny
Logo knihovny
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
PolohaHallwylstrasse 15, 3003 Bern
Souřadnice
Typnárodní knihovna
Založena2. května 1895[1]
Knihovní fond
Velikost fondu4,81 milionů k.j. (rok 2019)[2]
Povinný výtiskcelostátní
Další informace
Rozpočet32 milionů švýcarských franků
ŘeditelMarie-Christine Doffey
Webové stránkywww.nb.admin.ch
Telefon+41 58 462 89 35
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Švýcarská národní knihovna (německy Schweizerische Nationalbibliothek, dříve Schweizerische Landesbibliothek,[3] francouzsky Bibliothèque nationale suisse, italsky Biblioteca nazionale svizzera) je centrální národní knihovna Švýcarska. Knihovna je součástí Federálního úřadu pro kulturu, je pověřena shromažďováním, katalogizací a uchováváním informací ve všech oblastech, oborech a médiích souvisejících se Švýcarskem a zajišťováním co nejširší dostupnosti těchto údajů a jejich šíření. Instituce má být otevřena pro všechny a rozsahem své sbírky má odrážet rozmanitost švýcarské kultury. Jedná se o památku národního významu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova knihovny asi v roce 1936

Plán na zřízení národní knihovny byl vypracován již kolem roku 1800, ale nemohl být realizován. Švýcarská národní knihovna byla zřízena v souladu s federálním výnosem ze dne 28. června 1894 a zahájila svou činnost 2. května 1895. Prvním místem, kde knihovna v roce 1895 sídlila, byl čtyřpokojový dům bez elektrického osvětlení a telefonního připojení na Christoffelgasse 7 v Bernu. V roce 1899 se knihovna přestěhovala do budovy Federálního archivu. Od roku 1931 sídlí na dnešní adrese Hallwylstrasse 15 v bernské čtvrti Kirchenfeld. Roku 1989 se instituce stala součástí Federálního úřadu pro kulturu. Do roku 2007 se knihovna jmenovala Schweizerische Landesbibliothek. V roce 2008 byla aktivována online archivní databáze HelveticArchives, která zpřístupňuje sbírky švýcarského archivu literatury a grafické sbírky.

O knihovně[editovat | editovat zdroj]

Knihovna se nachází v sedmiposchoďové budově ze 30. let 20. století.[4] Literaturu si zde může půjčit absenčně každý občan starší 18 let, který má trvalé bydliště ve Švýcarsku. V přízemí se nachází studovna, informace a katalogy, výpůjční služba, noviny na mikrofilmech, literatura z oblasti informačních věd, místnost pro výstavy. První patro je specializované na švýcarské dějiny a švýcarský tisk, druhé na švýcarskou literaturu, švýcarské umění a architekturu. Třetí patro je vyhrazeno pro švýcarský literární archiv.[5]

Fond knihovny[editovat | editovat zdroj]

Fond Švýcarské národní knihovny zahrnuje rozsáhlou sbírku knih, novin, map a atlasů, oficiálních publikací, partitur, plakátů, obrazů, pohlednic a rukopisů. Obsahuje také veškerou produkci švýcarských vydavatelů ve všech jazycích, každý rok tak knihovna získá téměř 15 000 nových publikací.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Swiss National Library na anglické Wikipedii a Schweizerische Nationalbibliothek na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]