Rut Kolínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Rut Kolínská
Rut kolinska.jpg
Narození 13. května 1953 (65 let)
Havlíčkův Brod
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mgr.[1] Rut Kolínská (* 13. května[2] 1953 Havlíčkův Brod) je zakladatelka hnutí mateřských center v České republice. V roce 1988 stála u zrodu ekologického sdružení Pražské matky, v roce 1992 prvního mateřského centra v Praze, v roce 2002 založila Síť mateřských center v ČR, jíž je první prezidentkou. Je nositelkou ceny Žena Evropy 2003 a ocenění Sociálně prospěšná podnikatelka 2006. Je členkou kolegia hnutí Minerva 21.

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině evangelického faráře jako poslední ze čtyř dětí. V roce 1971 maturovala na gymnáziu v Boskovicích, absolvovala dvouletou nástavbu – Školský ústav umělecké výroby v Praze. Pracovala jako domácí dělnice pro Ústředí lidové umělecké výroby a dálkově studovala na Filozofické fakultě Karlovy university obor etnografie a folkloristika. Promovala v roce 1984 a má titul Mgr.

V roce 1991 absolvovala seminář know-how mateřských center v Deutsche Jugend Institut, v Mnichově a v roce 2006 měsíční stáž v organizaci GROOTS International ve Vancouveru. Průběžně v letech 19902012 se účastní seminářů z oblasti práce s rodinou, řízení neziskových organizací, Public Relations, sociální podnikání, opakovaně absolvuje týdenní workshopy na mezinárodní akademii GWIA.

Rut Kolínská je podruhé vdaná, s manželem scénografem a výtvarníkem Petrem Kolínským vychovali pět dětí.

Mateřská centra[editovat | editovat zdroj]

Rut Kolínská (2012)

V roce 1992 zakládá první mateřské centrum v ČR. Principy mateřského centra vycházejí ze sousedské výpomoci tedy někdejšího způsobu života venkovské komunity. V nových porevolučních podmínkách české společnosti se jednalo o zcela nový fenomén. Jev, který výrazně přispívá k aktivnímu rodičovství a posilování rodičovských kompetencí a slouží jako nástroj prevence patologických jevů v rodině. Aktivity MC postupně připoutaly pozornost odborníků, například profesor Zdeněk Matějček svoji podporu vyjádřil čestným členstvím, stejně jako socioložka Jiřina Šiklová.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za ukotvení mateřských center v ČR jako nového fenoménu občanské společnosti a zapojení Sítě MC do mezinárodních organizací jako první Češka získala v roce 2003 mezinárodní ocenění Žena Evropy. V roce 2006 ocenila švýcarská Schwabova nadace know-how mateřských center, která umožňují matkám seberealizaci a nabízejí prevenci sociálního vyloučení, a udělila Rut Kolínské titul Sociálně prospěšná podnikatelka roku 2006.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OLiVY - OLomouc i VY
  2. Bytostná občanka Rut Kolínská

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]