Rut Kolínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Rut Kolínská
Rut kolinska.jpg
Narození13. května 1953 (68 let)
Havlíčkův Brod
Manžel(ka)Petr Kolínský
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rut Kolínská (* 13. května 1953 Havlíčkův Brod) je zakladatelka hnutí mateřských center v České republice.[1] V roce 1988 stála u zrodu ekologického sdružení Pražské matky, v roce 1992 prvního mateřského centra v Praze, v roce 2002 založila Síť mateřských center v ČR, jíž je první prezidentkou. Je nositelkou ceny Žena Evropy 2003 a ocenění Sociálně prospěšná podnikatelka 2006. Je členkou kolegia hnutí Minerva 21.

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině evangelického faráře jako poslední ze čtyř dětí. V roce 1971 maturovala na gymnáziu v Boskovicích, absolvovala dvouletou nástavbu – Školský ústav umělecké výroby v Praze. Pracovala jako domácí dělnice pro Ústředí lidové umělecké výroby a dálkově studovala na Filozofické fakultě Karlovy university obor etnografie a folkloristika. Promovala v roce 1984 a má titul Mgr.

V roce 1991 absolvovala seminář know-how mateřských center v Deutsche Jugend Institut v Mnichově a v roce 2006 měsíční stáž v organizaci GROOTS International ve Vancouveru. Průběžně se od roku 1990 účastní seminářů z oblasti práce s rodinou, řízení neziskových organizací, Public Relations, sociální podnikání, opakovaně absolvuje týdenní workshopy na mezinárodní akademii GWIA.

Rut Kolínská je podruhé vdaná, s manželem scénografem a výtvarníkem Petrem Kolínským vychovali pět dětí.

Mateřská centra[editovat | editovat zdroj]

Rut Kolínská (2012)

V roce 1992 založila první mateřské centrum v ČR. Principy mateřského centra vycházejí ze sousedské výpomoci tedy někdejšího způsobu života venkovské komunity. V nových porevolučních podmínkách české společnosti se jednalo o zcela nový fenomén. Jev, který výrazně přispívá k aktivnímu rodičovství a posilování rodičovských kompetencí a slouží jako nástroj prevence patologických jevů v rodině. Aktivity MC postupně připoutaly pozornost odborníků, např. prof. Zdeněk Matějček vyjádřil podporu přijetím čestného členství, stejně jako socioložka Jiřina Šiklová.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Za ukotvení mateřských center v ČR jako nového fenoménu občanské společnosti a zapojení Sítě MC do mezinárodních organizací získala jako první Češka v roce 2003 mezinárodní ocenění Žena Evropy.
  • V roce 2006 ocenila švýcarská Schwabova nadace know-how mateřských center, která umožňují matkám seberealizaci a nabízejí prevenci sociálního vyloučení, a udělila Rut Kolínské titul Sociálně prospěšná podnikatelka roku 2006.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MF DNES; Irena Jirků. Bytostná občanka Rut Kolínská. iDNES.cz [online]. 2003-05-28 [cit. 2021-06-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]