Rued Langgaard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rued Langgaard
Rued Langgaard někdy před rokem 1917
Rued Langgaard někdy před rokem 1917
Základní informace
Rodné jménoRud Immanuel Langgaard
Narození28. července 1893
Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
Úmrtí10. července 1952 (ve věku 58 let)
Ribe, DánskoDánsko Dánsko
Místo pohřbeníHolmenský hřbitov
Povoláníhudební skladatel, varhaník
Nástrojevarhany
Aktivní roky1904–1952
Významná dílaSymfonie č. 4
Sfærernes Musik
Antikrist
OceněníAnckerovo stipendium
RodičeSiegfried Langgaard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rud Immanuel Langgaard (28. července 1893 Kodaň10. července 1952 Ribe) byl dánský hudební skladatel pozdního romantismu a varhaník. Jeho hudba byla v rozporu s tehdejšími konvencemi a její význam byl doceněn až 16 let po jeho smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kodani, byl jediným synem skladatele a hudebníka Royal Chamber Siegfrieda Langgaarda (1852–1914) a Emmy Langgaardové (rozené Foss, 1861–1926). Oba rodiče byli klavíristé.

Ve věku pěti let se se svou matkou začal učit hrát na klavír, později se svým otcem a u soukromého učitele. Jeho talent se rychle projevil a už v sedmi letech byl schopen zahrát Schumannovy Davidsbündlertänze nebo Chopinovy mazurky. Ve stejném období začal také psát krátké kusy pro klavír a hrát na varhany. V deseti letech začal studovat varhanní hru pod vedením Gustava Helsteda, varhaníka z kodaňského kostela Jesuskirken a hru na housle s Chr. Petersenen, dřívějším členem Royal Orchestra.

V jedenácti letech prvně vystoupil veřejně jako varhaník a varhanní improvizátor, a to na koncertu v známém kodaňském kostele Frederiks Kirke. Ve věku 12 let začal studovat hudební teorii pod vedením dánkého skladatele Ch. F. E. Hornemana a později s Vilhelmem Rosenbergem.

Jeho první skladby, dva klavírní kusy a dvě písně, byly publikovány, když měl 13 let a právě se přibližně měsíc učil kontrapunktu u věhlasného skladatele Carla Nielsena. O rok později byla jeho sborová práce Musae triumphantes uvedena na koncertu v Kodani, díky čemu jej jako skladatele spoznala hudební veřejnost. Během jeho dospívání nadále komponoval a kolem Vánoc a Silvestra cestoval společně se svými rodiči, potkajíc dirigenty Arthura Nikische a Maxe Fiedlera.

Když měl 18 let, sloužil jako pomocný varhaník v kodaňském kostele Frederiks Kirke. O rok později, v roce 1913, jeho Symfonie č. 1 „Hořské pastorále“ v nastudování Berlínských filharmoniků pod taktovkou Maxe Fiedlera sklidila na koncertu v Berlíně první úspěchy.

V roce 1914 mu zemřel otec, pak v letech 1915 až 1917 působil jako pomocný varhaník v kodaňském kostele Garnisons Kirke. Od roku 1917 se neúspěšně ucházel o místo varhaníka v několika kodaňských kostelech. V roce 1922 se k němu a jeho matce přistěhovala mladá dívka jménem Valborg Constance Olivia Tetens (známá pouze jako Constance). V roce 1926 umírá jeho matka a následujícího roku se Langgaard a Constance vzali.

Ačkoli skladatel už od věku svých třiceti let pobíral státní podporu, jeho práce a také žádosti o zaměstnání byly téměř neustále odmítány. Teprve ve svých 46 letech se mu podařilo získat stálé zaměstnání coby varhaník v katedrále v Ribe, nejstarším městě Dánska.

Zemřel krátce před svými devětapadesátými narozeninami, přičemž jeho dílo nebylo až do jeho smrti hudebně doceněno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rued Langgaard na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]