Rudolf Otto von Ottenfeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Otto von Ottenfeld
Rudolf Otto von Ottenfeld
Rudolf Otto von Ottenfeld
Narození21. července 1856
Verona
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí26. července 1913 (ve věku 57 let)
Praha-Malá Strana
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Alma materAkademie výtvarných umění ve Vídni
Povolánímalíř, vysokoškolský učitel a učitel
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Otto von Ottenfeld (21. července 1856 Verona26. července 1913 Praha-Malá Strana[1][2]) byl rakouský malíř a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudolf Otto rytíř Ottenfeld se narodil ve Veroně. Byl synem majora c.k.rakouské armády Rudolfa Ottenfelda, který padl roku 1866 v bitvě u Hradce Králové. Absolvoval reálnou školu, v dalším studii pokračoval v letech 1874–1881 na vídeňské malířské akademii u prof. Karla Wurzingera, K. L. Müllera a J. M. Trenkwalda. V roce 1881 opustil Ottenfeld vídeňskou Akademii a podnikl studijní cesta do jižní Dalmácie. V roce 1882 se přestěhoval do Mnichova, kde zůstal a do roku 1893. Z Mnichova se v roce 1893 vrátil do Vídně, kde setrval do roku 1900. Mezitím podnikl další studijní cesty do Dalmácie, Bosny a Hercegoviny, dále do Cařihradu, Malé Asie a na Kavkaz. Zúčastnil se srbsko-bulharské války v srbském hlavním táboře. V roce 1900 přijal nabídku malířské Akademie v Praze na uvolněné místo profesora krajinářské školy po zesnulém J.Mařákovi. V Praze zůstal až do své smrti. Ottenfeldovy nejoblíbenějšími motivy byla vojenská tematika, bitvy a útoky jízdy. Často také maloval obrazy ze života Černohorců a z Orientu. Za své dílo byl Ottenfeld vícekrát vyznamenán na výstavách v Praze, ve Vídni, Antverpách a Berlíně státními medailemi. Roku 1897 získal Reichelovu uměleckou cenu. Byl spoluautorem díla „Rakousko-Uherská monarchie slovem i obrazem“ a ilustroval nedokončené dílo „Rakouská armáda“.

Mezi Ottenfeldovy žáky na pražské malířské Akademii patřili např. Ota Bubeníček, Stanislav Lolek, Karel Langer, Jaroslav Šetelík, František Cína Jelínek, Vincenc Beneš a mnozí další.

Byl pohřben na hřbitově ve vídeňské části Hietzing.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]