Rozrazil drchničkovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRozrazil drchničkovitý
alternativní popis obrázku chybí
Rozrazil drchničkovitý (Veronica anagallis-aquatica)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď jitrocelovité (Plantaginaceae)
Rod rozrazil (Veronica)
Binomické jméno
Veronica anagallis-aquatica
L.
Synonyma
 • Veronica anagallis
 • rozrazil vodní [2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozrazil drchničkovitý (Veronica anagallis-aquatica) je středně vysoká vytrvalá bylina s drobnými kvítky, rostoucí ve vlhkých půdách téměř po celé zeměkouli.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Druh je původní pravděpodobně v Eurasii a severní Africe, postupně byl zavlečen téměř do celého světa. Hojně se mimo Evropu a Asii vyskytuje hlavně v Severní Americe. Je poměrně teplomilný, roste na vlhkých slatinných nebo zamokřených loukách, březích stojatých a pomalu tekoucích vod, odvodňovacích kanálech, příkopech i na obnažených dnech rybníků. Nejlépe mu vyhovují podmáčené nebo vlhké, živinami bohaté, písčité, štěrkovité či jílovité půdy, vyskytuje se jako plevel i v trvale vlhké orné půdě.[3][4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rozvětvená dutá lodyha vyrůstající z krátkého šikmého oddenku, který vydrží i dlouhodobě pod vodou, dosahuje výšky 20 až 70 cm, výjimečně 120 cm. V nejdolejší části v uzlinách je kořenující, bývá barvy zelené nebo nažloutlé. Lodyha je přímá nebo při zemi vystoupavá, tupě hranatá, až 5 mm tlustá, obrůstána je převážně vstřícnými listy. Několik spodních listů s krátkým řapíkem má tvar eliptický až vejčitý. Ostatní listy jsou přisedlé, podlouhlé nebo vejčitě kopinaté, u lodyhy poloobjímavé. Jejich listové čepele jsou v horní části lodyhy mělce pilovité, bývají dlouhé od 20 do 100 mm a široké od 7 do 35 mm. Na postranních lodyhách bývají listy krátce řapíkaté. Mimo květných lodyh vyrůstají z oddenku i lodyhy sterilní s řapíkatými listy. Chromozómové číslo je 2n = 36.

Postranní hroznovitá květenství dlouhá 5 až 15 cm vyrůstají z úžlabí hořejších vstřícných listů šikmo vzhůru, bývá v nich 20 až 60 drobných stopkatých květů rozkvétajících postupně. Listeny jsou podstatně kratší než květní stopky, jsou nitkovité až čárkovité, široké nanejvýš 1 mm. Kolovitá koruna je světle modrá nebo světle liláková s červenofialových žilkováním, mívá v průměru 4 až 8 mm, lístky jsou nestejně široké. Čtyři zelené kališní lístky jsou podlouhlé, tupě špičaté, dlouhé 4 až 6 mm, bývají k tobolce přitisknuté. Tyčinky jsou dvě, pestík má jednu trvalou čnělku dlouhou asi 2 mm patrnou i na plodu. Kvete od května do října.

Dvoupouzdré tobolky na obloukovitě zahnutých stopkách dlouhých 4 až 7 mm jsou lysé, okrouhlé, na rostlině vztyčené. Mívají v průměru okolo 3 až 4 mm, vypadají nafouklé, z boku jsou nepatrně stlačené a na vrcholu mělce vykrojené. Plochá, lehce zploštělá, tmavohnědá semena jsou veliká 0,5 mm. Tobolky se otvírají za deště, rostlina obsahuje několik stovek semen. Rostliny se rozmnožují pohlavně (semeny) a nepohlavně (oddenky a adventní kořeny).[3][6][7]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Rozrazil drchničkovitý má jedlé listy, které se používají syrové nebo vařené. Jsou v zimních měsících zásobárnou vitamínu C, pro svou jemnou chuť se používají do salátů. Listů se také v lidovém lékařství užívá k léčbě kurdějí, k jarnímu čistění krve a k zevním obkladům na popáleniny. Kořen dále obsahuje močopudné látky. Listy se příležitostně živí housenky babočky Junonia coenia.[8]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Druh rozrazil drchničkovitý se dělí do čtyř poddruhů:

 • Veronica anagallis-aquatica L. subsp. anagallis-aquatica
 • Veronica anagallis-aquatica L. subsp. lysimachioides (Boiss.) M. A. Fisch.
 • Veronica anagallis-aquatica L. subsp. michauxii (Lam.) Jelen.
 • Veronica anagallis-aquatica L. subsp. oxycarpa (Boiss.) Jelen.

V České republice roste nominální poddruh Veronica anagallis-aquatica L. subsp. anagallis-aquatica.[9]

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]
 2. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Rozrazil drchničkovitý [online]. Ondřej Zicha, BioLib.cz, rev. 18.10.2004 [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b PRANČL, Jan. BOTANY.cz: Rozrazil drchničkovitý [online]. BOTANY.cz, rev. 25.07.2010 [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (česky) 
 4. Agrokrom: Veronica anagallis-aquatica [online]. Zemědělský výzkumný ústav, Kroměříž, [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (česky) 
 5. Květena ČR: Rozrazil drchničkovitý [online]. Petr Kocián [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (česky) 
 6. NECHOJDOMOVÁ, Veronika. Rozrazily z okruhu Veronica anagallis-aquatica v ČR [online]. Masarykova univerzita, PřF, Brno, rev. 30.04.2009 [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (česky) 
 7. Wetland Wildflowers of Illinois: Veronica anagallis-aquatica [online]. John Hilty, Illinois Wildflowers.info, IL, USA [cit. 2011-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Veronica anagallis-aquatica [online]. Montana Plant Life.org, Emigrant, MT, USA [cit. 2011-06-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-20. (anglicky) 
 9. GRIN Taxonomy for Plants: Veronica anagallis-aquatica [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 29.05.2007 [cit. 2011-06-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-30. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]