Rozrazil bažinný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRozrazil bažinný
alternativní popis obrázku chybí
Rozrazil bažinný (Veronica anagalloides)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď jitrocelovité (Plantaginaceae)
Rod rozrazil (Veronica)
Binomické jméno
Veronica anagalloides
Guss.
Synonyma
  • Veronica anagallis-aquatica subsp. anagalloides [2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozrazil bažinný (Veronica anagalloides) je druh vlhkomilného rozrazilu kvetoucí drobnými bělavými kvítky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření tohoto druhu je v Evropě omezeno na jižní, jihovýchodní a střední část světadílu, sever přirozeného výskytu je ohraničen středními Čechami, jižní Moravou a jižním Slovenskem. Rozšířen je dále v Malé Asii, na Blízkém východě, ve Střední Asii a v Číně a Japonsku. Roste i v oblastech Afriky přilehlých ke Středozemnímu moři. Jak napovídá české jméno, jeho nejčastějším biotopem jsou drobné příkopy a oblasti bohaté na výživné bahno okolo řek, jezer i podmáčená zasolená přímořská půda. Roste také na střídavě zamokřených obdělávaných pozemcích nebo v nezapojených porostech přeplavovaných luk.

České republice se vyskytuje jen zřídka, nejčastěji je ke spatření v Polabí okolo Pardubic, v Dyjsko-svrateckém a Dolnomoravském úvalu, na Pálavě a v zátopových územích Dyje.[3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to převážně jednoletá bylina s přímou nebo u země vystoupavou tenkou lodyhou vysokou 10 až 40 cm. Tupě hranatá až oblá lodyha je většinou jednoduchá nebo větvená, někdy načervenalá, je vyplněná dření a má schopnost u báze zakořeňovat. Vstřícné nebo v trojčetných přeslenech přisedlé listy jsou poloobjímavé, úzce kopinaté, bývají dlouhé 15 až 40 mm a široké 5 až 7 mm. Jejich čepele jsou mělce vroubkované až celokrajné, na koncích špičaté. Chromozómové číslo je 2n = 18.

Drobné květy se stopkami jsou sestaveny do hustě žláznatých hroznovitých květenství dlouhých až 15 cm které vyrůstající z paždí listů. Stopky květů, zpravidla šikmo vzhůru odstálé (30 ° od osy květenství), postupně dorůstají a dosahují délky 4 až 7 mm, jejich listeny jsou čárkovitě kopinaté a měří okolo 2 až 3 mm.

Čtyři kališní lístky jsou podlouhle eliptické, na vrcholu špičaté nebo tupě špičaté, většinou stejně dlouhé (2 až 3 mm) ale nestejně široké, celokrajné, k plodu přitisknuté, žláznatě chlupaté. Koruna má v průměru 2 až 4 mm, bývá bělavá s tmavofialovou nebo červenou žilnatinou, horní lístek bývá nafialovělý nebo namodralý. Kvete v červenci až září.

Plodem jsou řídce až hustě žláznatě chlupaté, široce eliptické tobolky 2,5 až 3,5 mm dlouhé a 1,7 až 2,8 mm široké, z boku jen mírně smáčknuté, na vrcholu jen nepatrně vykrojené. Obsahují asi 30 semen dlouhých 0,7 mm, lehce zploštělých, po obou stranách vypouklých.[4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle "Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin ČR" patří rozrazil bažinný k rostlinám silně ohroženým C2 (EN), jeho přirozená stanoviště mizí s přibývajícími odvodňovacími kanály, meliorací a napřimováním říčních toků.[6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rozrazil bažinný se vyskytuje ve dvou poddruzích:

  • Veronica anagalloides Guss. subsp. anagalloides
  • Veronica anagalloides Guss. subsp. heureka M. A. Fisch.

V České republice roste nominální poddruh Veronica anagalloides Guss. subsp. anagalloides. [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Veronica anagalloides [online]. Ondřej Zicha, BioLib.cz, rev. 18.10.2004 [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b GRIN Taxonomy for Plants: Veronica anagalloides [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 25.02.2004 [cit. 2011-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-29. (anglicky) 
  4. a b NECHOJDOMOVÁ, Veronika. Rozrazily z okruhu Veronica anagallis-aquatica v ČR [online]. Masarykova univerzita, PřF, Brno, rev. 30.04.2009 [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  5. Flora of China: Veronica anagalloides [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA. [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]