Rolf Wanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rolf Wanka
Rodné jméno Rudolf Josef Wanka
Narození 14. února 1901
Vídeň, Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 28. listopadu 1982 (ve věku 81 let)
Mnichov, Bavorsko, Západní Německo Západní Německo
Manžel(ka) Ilse Vogl
Friedl Czepa
Lili Wanka, rozená Brigitta Dahlem
Partner(ka) Helene Amon
Děti Rudolf Wanka
Irina Wanka
Podpis
Rolf Wanka – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rolf Wanka, rodným jménem Rudolf Josef Wanka, (14. února 1901, Vídeň, Rakousko-Uhersko30. listopadu 1982, Mnichov, Bavorsko, Západní Německo) byl rakouský herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 14. února 1901 ve Vídni do dobře situované rodiny. Jeho předci sídlili v Plzni, jeho pradědeček byl tamějším purkmistrem a propagátorem plzeňského piva. Měl také francouzské a německé předky.

Dětství trávil částečně v luxusním sídle ve Vídni, ale raději pravděpodobně pobýval na rodinném zámečku na českém venkově.

Jeho sestra Alžběta byla operní pěvkyně ve vídeňském Burgtheatru.

Ve Vídni navštěvoval technické lyceum. Maturitu složil ve Vídni a nastoupil na Technickou univerzitu v Praze. Začal cestovat, aby se zdokonalil v jazycích. Uměl velmi dobře česky, anglicky, německy a francouzsky. Vystudoval univerzitu v Innsbrucku (doktorát hospodářských a sociálních věd) a chtěl se stát vědcem. Po ukončení studií vedl strojírenský závod. Pak ale podnikal dobrodružné cesty po Evropě i Africe. V Praze se potom pokusil podnikat, otevřel si obchod s americkými technickými novinkami, ale brzy zkrachoval.

Hereckou kariéru započal ve svých osmadvaceti letech. V roce 1931 si zahrál ve filmu Vrah mezi námi (M – Eine Stadt sucht einen Mörder). Po vyučování ve Vídni u Aurel Novotny v letech 19331934 hrál v mnoha německých, rakouských a českých filmech. V roce 1935 byl partnerem Marty Eggerth ve filmu Die ganze Welt dreht sich um Liebe.

Především hrál hlavní úlohy milovníků a hrdinů v různých komediích a sentimentálních příbězích. Byl filmovým partnerem nejvýznamnějších českých hereček – Hany Vítové, Adiny Mandlové, Zity Kabátové, Věry Ferbasové, Jiřiny Steimarové, Jiřiny Štěpničkové, Trudy Grosslichtové a Nancy Rubensové.

V roce 1938 musel v českém filmu nedobrovolně skončit. Veřejnost mu vyčítala spolupráci s německou nacistickou kinematografií a proto už raději v českém filmu nikdy nevystupoval. Přestěhoval se natrvalo do Vídně, kde za války byl uměleckým šéfem Městského divadla (19401944) a často hrál v rakouských, německých a italských filmech. Po válce se ještě usadil na několika scénách (Raimund Theatre nebo Theater in der Josefstadt) a vypracoval se na skvělého charakterního herce.

S úspěchem točil filmy v Německu, Rakousku, Itálii, Španělsku i Velké Británii. Ve Španělsku hrál dokonce v několika filmech s bývalou českou kolegyní Lídou Baarovou. Ke konci života hrál malé role v různých německých, rakouských, italských a anglických detektivkách a dramatech.

Spolupracoval rovněž s rozhlasem.

Posledního natáčení se účastnil v roce 1978 v seriálu Místo činu.

Poprvé byl ženatý s Ilse Vogl, s níž se rozvedl. S druhou manželkou, herečkou Friedl Czepa (18981973), řídil ve Vídni úspěšnou velkou operetní scénu Wiener Stadttheater. Později se rozvedli. Z milostného poměru s Helene Amon se narodil syn Rudolf Wanka (* 1954), kterého adoptoval ve věku 4 let, a který je dnes mluvčím ORF. Se svojí třetí manželkou Lili Wanka, rozenou Brigittou Dahlem, se seznámil v roce 1954. Jejich dcera Irina Wanka (* 1961) je německo-rakouská herečka a dabérka. S Lili se rozvedl.

Rolf Wanka zemřel 28. listopadu 1982 v Mnichově, kde je současně i pohřben.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Herecká filmografie[editovat | editovat zdroj]

Režijní filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rolf Wanka na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]