Věra Ferbasová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věra Ferbasová
Věra Ferbasová 1938.jpg
Narození21. září 1913
Sukorady
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. srpna 1976 (ve věku 62 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věra Ferbasová (21. září 1913 Sukorady3. srpna 1976 Praha) byla česká herečka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Věra Ferbasová (foto Ahoj 24/1937)

Pocházela z Jičína, z rodiny středoškolského profesora. Studovala na gymnáziu v Plzni, ze kterého přestoupila na obchodní akademii. Po maturitě přišla do Prahy. K profesi herečky se dostala náhodou, když v Divadle Vlasty Buriana, kde pracovala jako sekretářka, musela jednou zaskočit za nemocnou herečku (Anny Ondrákovou). Od roku 1926 do roku 1976 hrála ve více než čtyřiceti filmech, především komediích. Většinu z nich režíroval Vladimír Slavínský. Ve filmu Žena pod křížem (1937) ji představoval hereckého partnera začínají herec Herbert Lom. V roce 1938 si zahrála v jednom z prvních československých sci-fi filmů Roberta Landa Panenka.

V 30. letech 20. století patřila v Československu k nejoblíbenějším komediálním herečkám. Po roce 1942 přerušila hereckou kariéru, aby se vyhnula natáčení německých filmů. Po osvobození se jí však už nepodařilo navázat na předchozí hvězdnou kariéru a spolu se svým manželem byla perzekvována a musela se vystěhovat z Prahy. Od poloviny padesátých let žila ve vilce v Ládví, po smrti manžela dožila v sídlištní garsoniéře.[1] Znovu se začala příležitostně objevovat na plátně v druhé polovině 50. let.[2]

V červenci 1941 se provdala za architekta Josefa Pálku.[3]

Zemřela 3. srpna 1976 v Praze ve věku 62 let. Ve většině pramenů je uveden údaj 4. srpna, který byl vytištěn i na jejím parte. Tam byl přeškrtnut a ručně nadepsán datum 3. srpna, kdy skutečně zemřela.

Je pochována na hřbitově v Jičíně.[4]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]