Theater in der Josefstadt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theater in der Josefstadt
Theater in der Josefstadt3.jpg
Základní informace
Architekt Josef Kornhäusel
Poloha
Adresa Josefstadt, Josefstadt, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 41256
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Theater in der Josefstadt je nejstarší vídeňské divadlo, které se nachází v 8. městském obvodě na ulici Josefstädter Straße 26.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Theater in der Josefstadt

První divadelní budova na tomto místě byla otevřena v roce 1788 Karlem Mayerem. Theater in der Josefstadt je nejstarší fungující divadlo ve Vídni. Divadlo bylo obnoveno ve slohu Biedermeier Adamem Hidweinem a znovu otevřeno 3. října 1822. Na slavnostním otevření divadla dirigoval skladatel Ludwig van Beethoven předehru k dílu Die Weihe des Hauses. V následujícím období bylo divadlo vícekrát přestavěno, hlavně co se týče interiéru. V roce 1834 byl v divadle otevřen koncertní sál Sträußelsäle, kde koncertovali umělci jako Josef Lanner a Johann Strauss st. V divadle jako dirigent účinkoval i Richard Wagner.

Z významných ředitelů zde v letech 1828-1831 působil Carl Carl, který později přebudoval konkurenční divadlo Theater in der Leopoldstadt, které později neslo jeho jméno (Carl Theater). V divadle Theater in der Josefstadt začal svou kariéru herec Johann Nestroy, který se později stal ředitelem v Carl Theater nebo skladatel Franz von Suppé angažován ředitelem Franzem Pokornym (1837-1848) jako dirigent. V následujícím období se charakter divadla postupně měnil. Objevovalo se v něm méně hudebních děl a větší důraz se začal klást na činohru. V roce 1916 měl v divadle světovou premiéru Franz Lehár se svou operetou Pohľed na hvězdy (Der Sterngucker).

V roce 1924 bylo divadlo rozsáhlé přestavěno. Přestavbu řídili Max Reinhardt a Carl Witzman.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theater in der Josefstadt na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]