Rohatec (rod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o rodu Glaucium z čeledi makovitých. Možná hledáte: rohatec (Ceratopteris) - dřívější název vodní kapradiny obšírák.
Jak číst taxoboxRohatec
alternativní popis obrázku chybí
Rohatec žlutý (Glaucium flavum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď makovité (Papaveraceae)
Rod rohatec (Glaucium)
Mill., 1913
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rohatec růžkatý na ilustraci z roku 1885

Rohatec[1][2] (Glaucium) je rod rostlin z čeledi makovité. Jsou to jednoleté až vytrvalé, ojíněné byliny s tuhými listy a nápadnými žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Rod zahrnuje asi 25 druhů a je rozšířen od Kanárských ostrovů po Střední Asii a severozápadní Čínu. V České republice se jako archeofyt vyskytuje rohatec růžkatý. Některé druhy jsou pěstovány jako letničky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rohatce jsou jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé, ojíněné byliny s kožovitými listy. Obsahují žlutou šťávu. Stonek je přímý nebo vystoupavý, lysý nebo vlnatý, olistěný a někdy na bázi dřevnatějící. Listy v přízemní růžici jsou četné, řapíkaté, nejčastěji se zpeřeně členěnou čepelí, na okraji zubaté nebo vroubkované. Lodyžní listy jsou přisedlé, střídavé, střelovitě srdčitou bází objímavé. Květy jsou velké, jednotlivé, úžlabní nebo vrcholové, obvykle dlouze stopkaté. Kalich je opadavý, tvořený 2 volnými plátky. Koruna je žlutá, oranžová nebo červená, složená ze 4 plátků. Tyčinek je mnoho. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů. Obsahuje 2 komůrky, jejichž přepážka vzniká druhotně. Blizna je téměř přisedlá, dvoulaločná. Plodem je úzká, nezploštělá tobolka pukající od vrcholu 2 chlopněmi. Obsahuje mnoho tmavě hnědých semen. Semena nemají míšek.[1][3][4]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod rohatec obsahuje asi 25 druhů, pocházejících z Evropy a Asie. V České republice se v nejteplejších oblastech vyskytuje jako archeofyt rohatec růžkatý (Glaucium corniculatum). Vzácně zplaňuje pěstovaný rohatec žlutý (Glaucium flavum). Oba tyto druhy jsou rozšířeny zejména ve Středomoří a jsou to jediní evropští zástupci rodu.[1][5] Areál přirozeného rozšíření rodu rohatec sahá od Kanárských ostrovů po Střední Asii a severozápadní Čínu (Sin-ťiang).[4][1]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné letničky.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f SLAVÍK, Bohumil (editor). Květena České republiky 1. 2. vyd. Praha: Academia, 1997. ISBN 80-200-0643-5. (česky) 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  3. KIGER, Robert W. Flora of North America: Glaucium [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b ZHANG, Mingli; GREY-WILSON, Christopher. Flora of China: Glaucium [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flora Europaea [online]. Royal Botanic Garden Edinburgh. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]