Quora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Quora
Logo
URLwww.quora.com
Komerčníano
Charakter stránkyotázky a odpovědi
Registracenepovinná
AutorAdam D'Angelo, Charlie Cheever
Spuštěno21. června 2010
Obrat20 mil. dolarů
Aktuální stavaktivní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quora je americký web, který umožňuje uživatelům pokládat otázky a nebo na ty otázky přímo odpovídat. Majitel, společnost Quora Inc., sídlí v Mountain View, Kalifornie, USA.

Společnost byla založena v červnu 2009 a web byl veřejnosti zpřístupněn 21. června 2010.  Uživatelé mohou spolupracovat úpravou otázek a navrhováním úprav odpovědí, které předložili jiní uživatelé.

V roce 2019 navštívilo web 300 milionů jedinečných lidí měsíčně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení a pojmenování (2009)[editovat | editovat zdroj]

Společnost Quora Inc. spolu založili bývalí zaměstnanci Facebooku Adam D'Angelo a Charlie Cheever v červnu 2009.  V odpovědi na dotaz z roku 2011 „Jak Adam D'Angelo a Charlie Cheever přišli na jméno Quora?“ Charlie Cheever uvedl: Strávili jsme několik hodin brainstormingem a zapisováním všech myšlenek, na které jsme mohli myslet. Po konzultaci s přáteli a vyloučení těch, které jsme nemilovali, jsme to zúžili na 5 nebo 6 finalistů a nakonec jsme zvolili Quoru. Cheever dále uvedl: Nejbližší konkurencí, kterou Quora měla, byl Quiver.

Počáteční růst (2010 - 2013)[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2010 byla společnost Quora, Inc. oceněna na 86 milionů $. Web Quora byla poprvé zpřístupněn veřejnosti 21. června 2010 a byla oceněn za své rozhraní a za kvalitu odpovědí napsaných uživateli, z nichž mnozí byli uznáváni jako odborníci ve svých oborech.  Uživatelská základna společnosti Quora se rychle zvýšila a do konce prosince 2010 zaznamenával web počet návštěvníků pětkrát až desetkrát vyšší, než je obvyklé zatížení – natolik, že web měl zpočátku potíže se zvýšeným provozem. Do roku 2018 společnost Quora nezobrazovala reklamy, protože ... reklamy mohou být pro uživatelský dojem často negativní. Nikdo nemá rád bannerové reklamy, reklamy od pochybných společností ani reklamy, které nejsou relevantní pro jejich potřeby.

Pokračující růst a nové funkce (2014 - 2017)[editovat | editovat zdroj]

Organizace v roce 2014[editovat | editovat zdroj]

Z Quory se vyvinula „organizovanější Yahoo Answers, klasičtější Reddit“ a stala se populární v technologických kruzích.  V dubnu 2014 získala společnost Quora od společnosti Tiger Global 80 milionů USD při údajném ocenění 900 milionů USD.

Akvizice Parlio[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2016 získala Quora online komunitní web Parlio.

Omezené zavádění reklam[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2016 zahájila společnost Quora omezené zavádění reklamy na webu. První umístění reklamy, které společnost přijala, byla od společnosti Uber. V příštích několika letech začal web postupně zobrazovat více reklam, ale stále udržoval úsilí o omezení počtu reklam a udržení relevantních reklam, které uživatelé viděli.

Vícejazyčné rozšíření[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2016 spustila společnost Quora pro veřejnost španělskou verzi svých webových stránek;  počátkem roku 2017 byla oznámena beta verze francouzské Quory. V květnu 2017 byly představeny beta verze v němčině a italštině. V září 2017 byla spuštěna beta verze v japonštině.  V dubnu 2018 byly spuštěny beta verze v hindštině, portugalštině a indonéštině. V září 2018 společnost Quora oznámila další verze v bengálštině, maráthštině. Plánovány byly verze v těchto jazycích: tamilština, telugština, finština, norština, švédština a nizozemština.

Změny anonymity (2017)[editovat | editovat zdroj]

9. února 2017 oznámila společnost Quora změny funkce anonymity a odpojila anonymní otázky a úpravy od účtů. Při anonymním dotazu nebo odpovědi se dříve vygeneroval anonymní odkaz pro úpravy, pomocí kterého lze otázku nebo odpověď v budoucnu upravit. Nyní již není možné anonymní komentování a přepínání odpovědi mezi anonymním a veřejným. Tyto změny vstoupily v platnost 20. března 2017. Uživatelé si do té doby mohli vyžádat seznam anonymních odkazů na úpravy svých stávajících anonymních otázek a odpovědí.

Další růst a narušení dat (2018 - Současnost)[editovat | editovat zdroj]

Růst[editovat | editovat zdroj]

V září 2018 společnost Quora oznámila, že každý měsíc přijímá 300 milionů unikátních návštěvníků.  Navzdory velkému počtu registrovaných uživatelů neměla Quora stejnou úroveň tradiční kulturní dominance jako stránky jako Twitter, které v té době měly zhruba 326 milionů registrovaných uživatelů. Může to být proto, že velký počet registrovaných uživatelů na webu jej pravidelně nepoužíval a mnozí ani nevěděli, že mají účty, protože je buď vytvořili nevědomky prostřednictvím jiných stránek sociálních médií propojených s Quorou nebo vytvořil je před lety a zapomněl na ně. Quora používá vyskakovací okna a vsunuté reklamy, aby přinutili uživatele k přihlášení nebo registraci, než uvidí více obsahu, podobně jako měřený paywall.

Narušení dat[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2018 společnost Quora oznámila, že narušením dat bylo ovlivněno přibližně 100 milionů uživatelských účtů. Mezi napadené informace patřila jména uživatelů, e-mailové adresy, šifrovaná hesla, data ze sociálních sítí, jako je Facebook a Twitter, pokud se je lidé rozhodli propojit se svými účty Quora, otázky, na které se zeptali, a odpovědi, které napsali.  Adam D'Angelo uvedl: Drtivá většina obsahu, který byl zpřístupněn, byla již na Quoře veřejná, ale kompromitace účtu a dalších soukromých informací je vážná.

Další jazyky[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2019 společnost Quora oznámila, že otevře svou první mezinárodní inženýrskou kancelář ve Vancouver , která se bude zabývat strojovým učením a dalšími inženýrskými funkcemi.  Téhož měsíce uvedla Quora arabskou, gudžarátskou, hebrejskou, kannadskou, malajalamskou a telugskou verzi.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Pravidla pro uživatelské jméno[editovat | editovat zdroj]

Quora vyžaduje, aby se uživatelé místo internetového pseudonymu (přezdívka) zaregistrovali v úplné podobě svých skutečných jmen. Ačkoli není ověření jména vyžadováno, komunita může nahlásit nepravdivá jména. To bylo provedeno s zjevným záměrem přidat důvěryhodnost odpovědí. Uživatelé s určitou aktivitou na webu mají možnost psát své odpovědi anonymně, ale ne ve výchozím nastavení.

Quora umožňuje uživatelům vytvářet uživatelské profily s viditelnými skutečnými jmény, fotografiemi, statistikami používání stránek atd., které mohou uživatelé nastavit jako soukromé. V srpnu 2012 blogger Ivan Kirigin poukázal na to, že jeho činnost mohou vidět známí a sledující, včetně toho, na jaké otázky se podíval.  V reakci na to Quora později v tom měsíci přestal zobrazovat zobrazení otázek ve zdrojích.

Doporučené otázky[editovat | editovat zdroj]

Quora vyvinula vlastní proprietární algoritmus pro pořadím odpovědí, které funguje podobně jako Google PageRank.  Quora používá technologii Amazon Elastic Compute Cloud k hostování serverů, které provozují její webové stránky.

Moderování Obsahu[editovat | editovat zdroj]

Quora podporuje různé funkce pro moderování obsahu zveřejňovaného uživateli. Většinu moderování obsahu provádějí uživatelé, mohou však také zasahovat zaměstnanci.

Hlasovat pro a proti
Uživatelé mohou hodnotit odpovědi podle toho, jak relevantní nebo užitečné pro ně byly odpovědi. Tato funkce má pomoci udržovat kvalitu obsahu zveřejněného online. Čím více hlasů obdrží odpověď, tím vyšší je hodnocení a zobrazí se nad vyhledáváními souvisejícími s otázkou. Pokud je odpověď špatně hodnocena, je „sbalena“ a nebude se zobrazovat ve zdrojích lidí.
Nahlásit odpověď
Uživatelé mohou hlásit plagiát, obtěžování, spam, nesprávné články atd. Účelem je udržet podprůměrný obsah pod kontrolou.
Navrhnout úpravy
Uživatelé navrhují změny odpovědi. Navrhované změny jsou viditelné pro autora odpovědi, který je může buď schválit (a publikovat), nebo odmítnout.
Upravit otázku a zdroj
Uživatelé mohou otázku přímo upravit. Tyto změny jsou kontrolovány aplikací Quora Moderation, která je může vrátit, pokud jsou považovány za nekonstruktivní.

Program nejlepších autorů[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2012 představila společnost Quora program nejlepších autorů jako způsob, jak rozpoznat jednotlivce, kteří na web přispěli obzvláště hodnotným obsahem, a povzbudit je, aby pokračovali. Každý rok bylo vybráno asi 150 autorů. Nejlepší uživatelé byli pozváni na příležitostné exkluzivní akce a dostávali dárky, jako jsou značkové oděvní předměty a knihy.

Partnerský program[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2018 představila společnost Quora program, který nabízí pobídky uživatelům, kteří kladou otázky.  Členové programu, kteří jsou vybíráni pouze na pozvání, jsou placeni prostřednictvím Stripe nebo PayPal na základě zapojení uživatelů a příjmů z reklamy generovaných otázkami. Podle častých dotazů k Partnerskému programu „Otázky jsou kompenzovány na základě zapojení uživatelů a výnosů z reklamy, které generují. Po položení otázky na ní vyděláte peníze po dobu 1 roku.“

Tento program byl kritizován některými uživateli členů, kteří mají pocit, že finanční pobídka vedla k hromadnému zveřejňování otázek nižší kvality, které narušily původní koncept webu. Zakladatel Adam D'Angelo se pokusil řešit některé z těchto kritik.

Prostory[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2018 ukončila společnost Quora podporu uživatelských blogů a představila novou funkci nazvanou „Spaces“.  Prostory jsou společenství podobně smýšlejících lidí, kde uživatelé mohou diskutovat a sdílet obsah související s tématem nebo předmětem.

Prostor je stránka Quora, která má správce, moderátory, přispěvatele a sledující. Prostor kontrolují správci. Moderátoři mohou přidávat nebo mazat obsah a schvalovat nebo odmítat příspěvky do prostoru. Přispěvatelé mohou přidávat obsah, jako jsou příspěvky, odkazy na externí webové stránky nebo otázky a odpovědi Quora. Jakmile prostor získá určitý počet sledujících, Quora umožňuje správci prostoru přidat vlastní adresu URL , počínaje „q /“.

V červnu 2020 společnost Quora oznámila, že majitelé prostor v několika způsobilých zemích budou moci získat podíl z příjmů z reklam zobrazovaných v jejich prostorách.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quora na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]