Pouchov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pouchov
Kostel svatého Pavla
Kostel svatého Pavla
Základní informace
Charakter sídla městská čtvrť
Počet obyvatel 2 135 (26. 3. 2011[1])
Domů 392 (26. 3. 2011[1])
Lokalita
PSČ 500 03, 503 41
Obec Hradec Králové
Katastrální území Pouchov (2,48 km²)
Zeměpisné souřadnice
Pouchov na mapě
Další údaje
Kód části obce 126551
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pouchov (německy Bauschenhof) je místní část a současně katastrální území statutárního města Hradec Králové. Sousedí s místními částmi Věkoše, Rusek, Piletice a Slezské Předměstí, s místní částí Věkoše vzhledem k úzké provázanosti zástavby dokonce tvoří jeden obvod komise místní samosprávy Pouchov–Věkoše. Na menší části katastru ale působí komise Slezské Předměstí – sever.[2]

Pouchovem projíždí MHD linky č. 14, 15, 25 a linka č. 13, která zde má výjimečně i konečnou zastávku (Pouchov kostel).

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Podle Jiřího Svobody pochází název z dob bójského osídlení a vychází z keltské předpony bou- (bojský) a koncovka souvisí se sídhean, sídhein (zdrobnělina od sídh – kopec), podobně jako názvy Bousín, Bousov, Bouzov a další.[3] To odpovídá situování Pouchova na vyvýšenině v jinak rovinatém okolí Hradce Králové.

Územní působnost komise místní samosprávy Pouchov–Věkoše v rámci města

Památky[editovat | editovat zdroj]

Dominantou této městské části je římskokatolický kostel svatého Pavla apoštola, jeden z mála takto zasvěcených chrámů v České republice. Byl vystavěn jako jednolodní pozdně barokní sálová stavba roku 1780, věž byla přistavěna v klasicistním slohu roku 1832. Nad hlavním oltářem je v omítce namalovaný obraz s unikátní scénou Svatý Pavel na areopágu v Athénách, dílo J. Kramolína. Interiér kostela byl ovšem v roce 1970 modernizován, všechny staré fresky jsou zabílené.

Ke kostelu přiléhá farní hřbitov a v jeho sousedství se nachází i hřbitov vojenský a židovský. Na farním hřbitově je pohřbeno několik osobností kulturního a náboženského života: například spisovatel František Turinský, hradecký biskup Josef Doubrava nebo český herec Josef Bek. Nachází se zde i hrobka kanovníků kapituly při hradecké katedrále sv. Ducha. K pozoruhodným památkám dále patří kamenná socha sv. Jana Nepomuckého a Boží muka. Vojenský hřbitov byl založen roku 1810 náhradou za zrušený na Slezském Předměstí – Rožberku a jsou na něm hroby vojáků z prusko-rakouské, první světové i druhé světové války. Židovský hřbitov byl založen roku 1877 a nyní se o něj stará pražská židovská obec. Kromě původních hrobů se na něm nachází také obřadní síň a pomník 394 Židů, kteří pocházeli z Hradce Králové a zahynuli v koncentračních táborech.[4]

Pouchovská farnost je rodnou farností arcibiskupa pražského, původně biskupa královéhradeckého Dominika Duky, který také na prostranství před místním kostelem roku 1970 sloužil svoji primiční mši svatou.

Pobočka vazební věznice[editovat | editovat zdroj]

Součástí Vazební věznice Hradec Králové je areál Samostatného oddělení výkonu trestu v katastru obce, v průmyslové zóně města Hradce Králové. Byl dostavěn v roce 1976 se záměrem zaměstnávat odsouzené z nižších nápravných skupin, dnes v kategorii výkonu trestu odnětí svobody s dohledem.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Školství je na Pouchově zastoupeno ZŠ Pouchov a dvěma středními školami:

  • Základní škola Pouchov – základní škola pro 540 žáků s družinou a jídelnou, moderátorský a řečnický klub Ambrozia, který má i své internetové rádio.
  • Střední škola služeb, obchodu a gastronomie – střední odborná škola zajišťující výuku dvou, tří a čtyřletých oborů číšník, fotograf, kadeřník, kosmetička, kuchař, zahradník, prodavač, vlasová kosmetika, management obchodních firem a sportovních klubů, obchodní management a zahradnictví.
  • Střední zahradní učiliště – s přilehlou pěstitelskou zahradou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Statistický lexikon obcí České republiky 2013 [online]. Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2017-02-13]. Dostupné online. 
  2. Komise místní samosprávy [online]. Magistrát města Hradec Králové, rev. 2015-10-06 [cit. 2015-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-23. 
  3. SVOBODA, Jiří. Co zbylo po Bójích? [online]. Cotios cruinnigh [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. 
  4. Sousední obec Pouchov [online]. Vít Holeček [cit. 2017-02-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Statutární město Hradec Králové

BřezhradHradec KrálovéNový Hradec Králové (k. ú. Nový Hradec Králové • Kluky) • KuklenyMalšova LhotaMalšovice (k. ú. Malšovice u Hradce Králové) • PileticePláckyPlačicePlotiště nad LabemPouchovPražské PředměstíRoudničkaRusekSlatina (k. ú. Slatina u Hradce Králové) • Slezské PředměstíSvinarySvobodné Dvory • k. ú. Třebeš (Třebeš • Moravské Předměstí) • Věkoše