Pomáz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomáz
Pomáz
Pomáz
Pomáz – znak
znak
Pomáz – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresSzentendre
Administrativní děleníIpartelep, Messelia, Orlovác, Szelistye, Tiszolczytelep, Vörösmarty-lakótelep
Pomáz
Pomáz
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha49,03 km²
Počet obyvatel16 624 (2015)
Hustota zalidnění339,1 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaVicsi László Csaba
Vznik1138
Oficiální webwww.pomaz.hu
PSČ2013
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomáz (německy Paumasch) je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Szentendre. Město se nachází pod Pilišskými vrchy, v bezprostřední blízkosti Budapešti. V roce 2015 zde žilo 16 624 obyvatel, z nichž jsou 82,6 % Maďaři. Pomáz sousedí s městy Budakalász, Pilisvörösvár a Szentendre. Poblíže jsou též obce Csóbanka, Pilisborosjenő a Üröm.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek Teleki-Wattay.

Název města je nejspíše latinského původu, neboť v blízkosti Pomázu se nacházela osada již během existence Římské říše. Odkazuje na latinské označení pro jabloň, resp. pro jablka.

Po příchodu Turků zde dle jejich záznamů žilo v roce 1546 jen pouhých 10 maďarských rodin. Pozemky připadly Kásimovi Pašovi. Podle záznamů z roku 1599 vymýtil místní obyvatelstvo mor. Během dlouhých období válek mezi Habsbursky a Turky byl Pomáz dlouhou dobu neobydlen.

Historicky zde, stejně jako v nedalekém Szentendre, žilo srbské obyvatelstvo. To sem pozval rod Wattayů, který zde vlastnil pozemky nedlouho po podepsání míru mezi oběma znepřátelenými stranami. Ti zde postavili pravoslavný kostel. Jedna z místních částí (Szelistye) je původem z jihoslovanských jazyků (od Selište, znamenající v češtině zhruba osídlení, další Orlovác odkazuje na ptáka orla apod.). Po vzniku Království Srbů, Chorvatů a Slovinců se jeho značná část vystěhovala do nové vlasti.

Většina obyvatel se zabývala zemědělstvím, pěstováním hroznů a ovoce a své produkty prodávala na trzích ve vzdálenějším Szentendre a v Budíně. Od 2. poloviny 18. století rostl význam řemesla, vycházejícího především z místních potřeb. Kromě koželuhů, zpracovatelů kůže, výrobců kol a zedníků bylo známo i nemálo kovářských dílen. V roce 1888 dosáhla města železnice, která vedla z Budína do Szentendre.

Na počátku 20. století se zde objevil drobný průmysl a vznikla i průmyslnická společnost.

Ve 20. století došlo k prudkému růstu Pomázu vzhledem k suburbanizaci Budapešti, která se zrychlila hlavně od 90. let 20. století. Díky tomu se v letech 19902016 zvýšil počet obyvatel o třetinu.[1] Postupným růstem tak získal Pomáz v roce 2000 status města.[1]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi místní pamětihodnosti patří pravoslavný kostel, který byl barokně přestavěn a dále zámek rodu Teleki-Wattayů z konce 18. století s francouzskou zahradou (palác dnes slouží také jako hotel).

Ve městě se nachází také římskokatolický kostel a kostel reformované církve. Severovýchodně od Pomázu leží archeologické naleziště s pozůstatkem starého kostela.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Na východním okraji Pomázu se nachází průmyslová zóna napojená na místní železniční trať.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

S Budapeští je město spojeno dopravně prostřednictvím linky příměstské železnice HÉV (trať Budapešť – Szentendre s jediným nádražím) a dále prostřednictvím silnice celostátního významu č. 11.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pomáz na anglické Wikipedii.

  1. a b ILDIKÓ, Laki. Agglomeration Issues in respect of Budapest. In: Belvedere Meridionale. [s.l.]: University of Szeged, 2008. Dostupné online. ISSN 2064-5929. S. 175. (angličtina)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]