Piscidie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPiscidie
alternativní popis obrázku chybí
Kresba piscidie Piscidia piscipula
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Podčeleď Faboideae
Tribus Millettieae
Rod piscidie (Piscidia)
L., 1759
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Listy piscidie Piscidia piscipula

Piscidie[1] (Piscidia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Zahrnuje 7 druhů dřevin se zpeřenými listy a motýlovitými květy, rozšířených vesměs v tropické Americe. Z druhu Piscidia piscipula se získává opojný nápoj a je místně využívána v lékařství.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Piscidie jsou beztrnné keře a stromy se střídavými lichozpeřenými listy složenými z 5 až mnoha vstřícných lístků. Palisty jsou opadavé. Květy jsou bílé s růžovou až purpurovou kresbou, uspořádané v úžlabních či postranních hroznech nebo zřídka v klasech. Kalich je zvonkovitý, s 5 krátkými laloky. Koruna je motýlovitá. Pavéza je okrouhlá a obvykle o něco kratší než podlouhlá, srpovitá křídla. Lístky člunku jsou na bázi srostlé. Tyčinek je 10 a jsou srostlé, horní tyčinka je však na bázi volná. Semeník je přisedlý a obsahuje mnoho vajíček. Plod je nepukavý, zploštělý, se 4 podélnými křídly. Obsahuje 1 až 10 ledvinovitých semen.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod piscidie zahrnuje 7 druhů a je rozšířen výhradně v Americe. Většina druhů je svým rozšířením vázána na oblast Střední Ameriky (včetně Mexika) a Karibiku. Druh Piscidia piscipula zasahuje i na Floridu. Piscidia carthagenensis se vyskytuje i v severní části Jižní Ameriky.[3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy piscidií jsou těženy pro stavební dřevo nebo využívány v medicíně, jako krmivo či při tradičním lovu ryb.[4] V Latinské Americe se z kůry Piscidia piscipula místně připravuje opojný nápoj známý jako sinicuichi. Účinnou látkou je peptid piscidin, působící jako sedativum. Listy se používají při bolestech hlavy, z rostliny se připravuje tinktura na bolesti zubů a syrup proti kašli.[5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  2. BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Missouri: Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1. (anglicky) 
  3. International Legume Database: GENUS [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Legumes of the World [online]. Kew Royal Botanical Gardens. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-11. (anglicky) 
  5. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. (česky) 
  6. DUKE, James A. et al. Duke's Handbook of Medicinal Plants of Latin America. London: CRC Press, 2009. ISBN 978-1-4200-4316-7. (anglicky)