Pierre-Georges Latécoère

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pierre-Georges Latécoère
Pierre-Georges Latécoère 1925.jpg
Narození 25. srpna 1883
Bagnères-de-Bigorre
Úmrtí 10. srpna 1943 (ve věku 59 let)
Paříž
Alma mater École Centrale Paris
Ocenění komandér Řádu čestné legie
komandér Řádu Ouissam Alaouite
důstojník Leopoldova řádu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre-Georges Latécoère (25. srpna 1883 Bagnères-de-Bigorre10. srpna 1943 Paříž) byl francouzský podnikatel a průkopník letectví.

Život[editovat | editovat zdroj]

Latécoère se narodil jako syn majitele pily. V roce 1903 začal studovat na École Centrale des Arts et Manufactures. Poté převzal vedení podniku svého otce. Společnost zmodernizoval a specializoval se na výrobu železničních vozů. Během první světové války byl povolán k dělostřelectvu, kvůli své slabozrakosti však byl brzy demobilizován.

Státní zakázky během války přinesly společnosti velké zisky, které umožnily Latécoèrovi v roce 1917 založení dvou továren na předměstí Toulouse Montaudran. V jedné byly vyráběny dělostřelecké granáty, v druhé trupy letadel. Etablovaný výrobce letadel Salmson přenechal firmě zhotovení 600 dvouplošníků pro válečné účely. Touto produkcí byl položen základ dodnes existující Groupe Latécoère a také leteckého průmyslu v dnešním Toulouse.

V roce 1918 založil nadšenec do letectví Latécoère společnost Société des lignes Latécoère (Compagnie Générale d'Entreprises Aéronautiques) která provozovala pravidelné letecké linky, které dopravovaly poštovní zásilky. Nejprve z Toulouse do Barcelony, poté i Maroka (Casablanca), Senegalu (Dakar) a později až do Jižní Ameriky (Rio de Janeiro, Paraguay a Santiago). Jedněmi z prvních zaměstnanců společnosti byli i Antoine de Saint-Exupéry, Jean Mermoz a Henri Guillaumet.

Pierre-Georges Latécoère také začal vyrábět vlastní letadla, mezi jinými hydroplány jako například Latécoère 631.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierre-Georges Latécoère na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]