Philipp Johann von Strahlenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Philipp Johann von Strahlenberg
Philipp Johann von Strahlenberg
Philipp Johann von Strahlenberg
Rodné jménoPhilipp Johann Tabbert
Narození1676, 1677 nebo 17. století
Stralsund
Úmrtí2. září 1747
Halmstad
Povolánívojenský důstojník, kartograf, spisovatel
RodičeChristian Tabbert
Maria Eleonore Klinckow
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philipp Johann von Strahlenberg (říjen 1676 Stralsund2. září 1747 Halmstad[1]) byl švédský vojenský důstojník a kartograf německého původu. Vytvořil mapy ruského území, potom co zůstal v ruském zajetí po bitvě u Poltavy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Pomořansku rodičům otci Christianu Tabbertovi a matce Marii Eleonoře Klinckow. Pomořansko bylo tehdy součástí Švédska. Jeho původní jméno bylo Philipp Johann Tabbert. Do švédské armády vstoupil na popud strýce Martina Klinckowa v roce 1694 spolu s bratrem Petrem Siegfriedem.[1] V roce 1703 byl povýšen na kapitána. V roce 1707 byl povýšen do šlechtického stavu a přijal jméno von Strahlenberg. Během Severní války se zúčastnil se bitev obléhání Toruně (1703), bitvy u Fraustadtu (1706), bitvy u Holowczyny (možné také Golovčiny) (1708). Během bitvy u Poltavy v roce 1709 byl zajat, následně jako válečný zajatec byl poslán do Tobolska. V Tobolsku žil v letech 1711 až 1721, věnoval se studiu geografie Sibiře. Zajímal se o jazyky a zvyky místních domorodých kmenů. Během této doby podnikl několik cest po Sibiři a společně s Johannem Antonem von Matérnem vypracoval její mapu, která se dostala do rukou ruského cara Petra I. Velikého a vzbudila jeho zvláštní obdiv. Car nabídl Philippovi von Strahlenbergovi převzít vedení geodetické kanceláře. Po podepsání Nystadské mírové smlouvy v roce 1721 se vrátil do Švédska zbídačený a nemocný. V roce 1730 vydal ve Stockholmu knihu: Das Nord- und Ostliche Theil von Europa und Asia (Severní a východní část Evropy a Asie) s výsledky jeho studií. Kniha byla dobře přijata a brzy přeložena do angličtiny, francouzštiny a španělštiny. V rámci své knihy nakreslil nové mapy celého Ruska. Navrhl novou hranici mezi Evropou a Asií na ruském území. Tato hranice sledovala vrcholky Uralu až k řece Volze, poté ke 49. stupni zeměpisné šířky, následovala řeku Don až k Černému moři. Strahlenbergova kniha se také rozsáhle zabývala jazyky a zvyky Tatarů, Jakutů, Čuvašů, Krymských Tatarů, Uzbeků, Baškirů, Kyrgyzů, Turkmenů a Mongolů. Zveřejnil informaci o použití halucinogenní houby Mochomůrky červené při sibiřských šamanských rituálech. Sestavil a publikoval Kalmycko-německý slovník. Ve svých pozdějších letech napsal rozsáhlé dvousvazkové pojednání o historii Ruska.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Das Nord-und Ostliche Theil von Europa und Asia
  • mapa Ruska z roku 1725
    Popis Historique de l'Empire Russien

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Philip Johan von Strahlenberg na anglické Wikipedii.

  1. a b BIOGRAPHIE, Deutsche. Strahlenberg, Philipp Johann von - Deutsche Biographie. www.deutsche-biographie.de [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]