Peklo s princeznou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peklo s princeznou
Původní název Peklo s princeznou
Země ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Délka 95 minut
Žánr pohádka / komedie
Námět Miroslav Buberle
Scénář Miroslav Buberle
Marie Poledňáková
Miloslav Šmídmajer
Barbora Červenková
Roman Kopřivík
Režie Miloslav Šmídmajer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jiří Mádl
Tereza Voříšková
Petr Nárožný
Václav Postránecký
Zlata Adamovská
Martin Stránský
Produkce Miloslav Šmídmajer
Hudba Petr Malásek
Kamera Martin Duba
Střih Adam Dvořák
Výroba a distribuce
Premiéra 29. ledna 2009
Distribuce Bioscop
Rozpočet přes 40 milionů Kč [1]
Peklo s princeznou na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peklo s princeznou (2009) je česká filmová pohádka režiséra Miloslava Šmídmajera.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Vypráví o princezně Anetě (Tereza Voříšková), která se nechce vdávat, a tak její otec král Leopold, který si nemůže dovolit nesplnit dávný královský slib kvůli možné válce s vojensky zdatným králem Bedřichem (Václav Postránecký), vymyslí lest. Bude předstírat, že vládce pekel Lucifer unesl Anetu do strašidelného mlýna, pro tyto účely najme partu herců, kterou doplní o skupinu místních lidí, kteří se převlečou za čerty, Anetu pak dá za ženu pouze tomu nápadníkovi, který bude ochoten s těmito čerty ve mlýně o Anetu bojovat. Touto lstí ale velice rozzlobí skutečného vládce pekel Lucifera a jeho nevěstu čertovskou učitelku Muribanu. Král Leopold dá princeznu Anetu internovat do věže, tak aby na tuto lest nikdo z lidí nepřišel.

Princezna se ale vdávat vůbec nechce, obzvláště ne za prince Jeronýma (Jiří Mádl), kterého již zná od dětství jako velké nemehlo, které neumí plavat. Poté, co ji její otec král Leopold (Petr Nárožný) uvězní v zámecké věži, s vodníkovou i Luciferovou pomocí ze zámku uteče a vydá se nazdařbůh lesem někam směrem ke království prince Jeronýma. S Jeronýmem se čirou náhodou zcela inkognito setká u jezírka v lese, neboť princ Jeroným také, na protest proti chování svého otce bojovného krále Bedřicha, utekl z domova a vydal se na cesty. Oba mladí lidé pak procházejí lesem spolu a zamilují se do sebe, skrývají se před vojáky a královskými sluhy, kteří je hledají. Nicméně opravdový Lucifer, rozzuřený královskou lstí unese princeznu Anetu do pekla, kde ji Luciferova snoubenka čertice Muribana slíbí, že pokud se princ Jeroným Luciferovi postaví tváří v tvář, princeznu Anetu vrátí zpět na zem.

Lucifer se i se svou družinou vydá potrestat nekalou konkurenci do mlýna. Zde se nakonec všichni sejdou. Jeroným, který zde opravdu za Anetu bojuje proti Luciferovi, Anetin přítel vodník (Jiří Pecha), který všechny čerty zmáchá natolik, že nemohou čarovat, dostaví se i oba královští otcové se svou družinou. Vše se nakonec podaří vysvětlit a navrátit do normálu, příběh šťastně končí svatbou princezny Anety a prince Jeronýma. Všichni opravdoví čerti se vrátí zpět do pekla na Luciferovu svatbu. V poslední scéně princezna Aneta naučí svého manžela prince Jeronýma plavat.

Místa natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel v Dolském mlýně, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna, v Hřensku, na zámcích v Kroměříži a Frýdlantu a ve skanzenu v Kouřimi. Jezírko je v Adršpachu, v Adršpašsko-teplických skalách, kde se natáčela pohádka Třetí princ.

Pohádka následně vyšla v roce 2009 v literární podobě jako kniha.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 6. června 2009 na 49. Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně získal snímek diváckou cenu Zlaté jablko za nejúspěšnější hraný film a hlavní cenu dětské poroty za nejlepší hraný film pro děti.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Jiří Mádl princ Jeroným
Tereza Voříšková princezna Aneta
Petr Nárožný král Leopold
Václav Postránecký král Bedřich
Zlata Adamovská královna Viktorie
Martin Stránský Lucifer a kovář Jíra (dvojrole)
Filip Blažek divadelní principál
Barbora Kodetová chůva Bětuše
Alžbeta Stanková čertovská učitelka Muribana
Václav Vydra čert učitel Bufel
Miroslav Táborský generál Ryneš
Jan Skopeček rádce Matyáš
Jiří Pecha vodník
Jana Doleželová čertice Arkana
Marie Viková tetka Křepelka
Miloš Forman čert Elrebub (speciální host, cameo role)
Boris Hybner čert Belzebub
Roman Vojtek čert Smolda
Míla Doležal čert Hňáta
Matyáš Hölzel čertík Golifášek
Johana Krtičková malá princezna Aneta
Petr Havlovic malý princ Jeroným
Jiří Ordžonikidze Kuba
Gregor Bauer Matěj
Jan Kaifer Lojzík

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Námět filmu je dost podobný hudební pohádce Šíleně smutná princezna, kdy se princ s princeznou také setkají náhodně zcela inkognito bez vědomí rodičů s tím, že se původně ženit a vdávat vůbec nechtějí. V tomto filmu se kvůli této neshodě nakonec strhne krátká válka, ve snímku Peklo s princeznou se o podobné válce pouze mluví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. čtk: Peklo s princeznou. Českénoviny.cz, 22. ledna 2009.
  2. Buberle, Miroslav; Červenková, Barbora: Peklo s princeznou : veselá pohádka o tvrdohlavé princezně, nešikovném princi a spoustě čertů, kteří umí pěkně zkomplikovat život. Praha: Knižní klub, 2009. 124 s. ISBN 978-80-242-2402-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]