Pavel Michna z Vacínova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavel Michna z Vacínova
Erb Michnů z Vacínova
Erb Michnů z Vacínova
Narození 1589
?
Úmrtí 26. srpen 1632
vojenské ležení u Norimberka
Národnost Česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrabě Pavel Michna z Vacínova (1589 místo narození neznámé – 26. srpna 1632 u Norimberka)[1] byl představitel českého šlechtického rodu MichnůVacínova.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Byl synem řezníka a měšťana z Budyně nad Ohří, Martina Michny, který se teprve za svého života domohl vyššího společenského postavení a povýšení do šlechtického stavu.[p 1] Vzdělání získal nejprve na jezuitském gymnáziu v Praze, dále v Ingolstadtu a doktorem práv se stal v Orléansu. Po ukončení studíí se v roce 1606 vrátil do Čech.

Činnost po Bílé hoře[editovat | editovat zdroj]

Pracoval jako sekretář v české kanceláři. Po porážce českého stavovského povstání v roce 1620 vycítil příležitost a spojil se císařským místodržícím Karlem z Lichtenštejna a pozdějším vrchním velitelem císařských armád Albrechtem z Valdštejna. Stal se generálním dodavatelem císařské armády za třicetileté války. Podílel se na rozsáhlých majetkových transakcích zabaveného majetku vůdců stavovského povstání a  byl i podílníkem v tzv. mincovním konsorciu, které razilo znehodnocené mince. Znehodnocení měny vedlo až ke státnímu bankrotu. Michnova účast v mincovním konsorciu ovšem není bezpečně doložena.

Svým obratným jednáním získal rozsáhlé jmění. Po roce 1623 vlastnili Michnové z Vacínova kromě jiného Hlubočepy, Butovice, Smíchov, Košíře, Dolní Břežany, Týnec nad Sázavou, Konopiště, Neveklov, slezský Fulštejn aj.

Zemřel na úplavici den 26. srpna 1632, ve stanu vojenského tábora Albrechta z Valdštejna nedaleko Norimberka.

Michnovský palác[editovat | editovat zdroj]

Před svou smrtí v roce 1632 začal na malostranském Újezdě (po vzoru Albrechta z Valdštejna) budovat barokní Michnovský palác (dnes znám jako Tyršův dům).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Roku 1598. Tedy i Pavel Michna se stal šlechticem spolu s otcem až za svého života

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOUČEK, Jan. Pavel Michna z Vacínova. Praha, 2011. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulat. Vedoucí práce Jaroslav Čechura. Dostupné online.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]