Přeskočit na obsah

Pastala rozprostřená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPastala rozprostřená
alternativní popis obrázku chybí
Pastala rozprostřená (Turnera diffusa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďmučenkovité (Passifloraceae)
Rodpastala (Turnera)
Binomické jméno
Turnera diffusa
Willd., 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pastala rozprostřená (Turnera diffusa, syn. Turnera aphorodisiaca), známá též jako damiána, je americký keř z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae) do které byl přeřazen po zrušení čeledě Turneraceae taxonomickým systémem APG III. Jeho listy se používají jako afrodisiakum.

Pastala rozprostřená je malý keř s malými žlutými květy se silnou vůní připomínající heřmánek. Je silně větvený a má hladké, oválné listy. Líc listů je světlá, na rubu je pýřitá žilnatina. Květy mají hořkou chuť a rostou z paždí listů. Kvete na konci léta a plodí malé, oválné, pukavé tobolky chutnající podobně jako fíky.

Areál rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Rostlina roste na jihu Severní Ameriky, především v Mexiku a Texasu, a také ve Střední a Jižní Americe. V dnešní době se také pěstuje v Africe. Roste v savanách a pouštních oblastech.

Lidové léčitelství

[editovat | editovat zdroj]

Damiána bývá nejčastěji užívána v podobě čaje na léčbu kašle, zácpy a deprese. Údajně také pomáhá na fibromyalgii, rozedmu plic, nízkou hladinu testosteronu, frigiditu, impotenci, neplodnost, menopauzu, Parkinsonovu nemoc a mnoho věcí souvisejících s pohlavními orgány.

Afrodiziakální a rekreační užití

[editovat | editovat zdroj]

Damiána je v Mexiku používána jako tradiční ženské afrodisiakum.[1] Čaj z damiány pijí ženy hodinu či dvě před pohlavním stykem kvůli lepšímu prožití aktu. Účinek bývá přisuzován aromatickým olejům rostliny a jejich dráždivosti. Zvýšení účinku lze dosáhnout kombinací s bobulemi floridské palmy Serenoa repens.

Damiána se používá k výrobě mexického likéru, jež bývá někdy přidáván do margarity. Užívá se také jako náhrada tabáku při kouření marihuany. Má synergické účinky s mučenkou, kouření těchto dvou rostlin spolu vede k extrémní relaxaci a podporuje lucidní snění.[2] Také bývá součástí bylinných cigaret.

  1. R. A. Miller: Afrodisiaka - Magické a rituální použití. Volvox Globator, Praha, 1995, ISBN 80-85769-44-1, S. 21.
  2. Erowid.org: Damiana Vault

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • R. A. Miller: Afrodisiaka - Magické a rituální použití. Volvox Globator, Praha, 1995, ISBN 80-85769-44-1

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]