Menopauza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Menopauza je ztráta menstruace po přechodu. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti – žena není schopna otěhotnět (přirozenou cestou; jsou ovšem známy případy umělého oplodnění). Menopauza nastupuje zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy, jsou ovšem (i výrazné) odchylky oběma směry.

S nástupem menopauzy může být spojena celá řada potíží jako je bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost, popř. i deprese. Takovéto stavy se objevují zpravidla šestým a sedmým rokem před poslední menstruací. Tyto negativní příznaky lze do jisté míry eliminovat doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů ze sóji a z červeného jetele [zdroj?], popř. z mateří kašičky [zdroj?] a drmku a tzv. HRT – hormonální substituční terapie. Většina žen, které se dostanou do období přechodu, začnou přibývat na hmotnosti a kila se jim daří shazovat o něco hůře.

Začít se víc pohybovat(chybme uvedene sloveso), nejen že se podporuje růst svalové hmoty, která pak pomáhá lépe odbourávat i tuky, ale rovněž zpevňujete kostru a tělo. Nedostatek estrogenů v přechodu může vést k rychlejším projevům stárnutí organismu. Žen fyzicky aktivních, dbajících a pečujících o své zdraví, se většinou projevy spojené s přechodem dotýkají méně. [zdroj?]

Krom žen menopauzou procházejí také samice kosatek dravých a Kulohlavce Sieboldova.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Study suggests surprising reason killer whales go through menopause