Endometrióza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Endometrióza během laparoskopické operace

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu buněk podobných těm v endometriu (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu.[1] Léze lze nalézt na vaječnících, vejcovodech, tkáni kolem dělohy a vaječníků (pobřišnice), střevech, močovém měchýři a bránici; může se vyskytovat i v jiných částech těla.[2]

Během menstruačního cyklu podléhá endometrium (tedy i oblasti endometriózy) vlivu ženských pohlavních hormonů. V místech výskytu endometriózy pak dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu a zjizvení.[2] Typickým projevem endometriózy jsou bolesti v malé pánvi různé intenzity a sterilita (neplodnost)[3]. Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.

Některé příznaky zahrnují pánevní bolest, silnou menstruaci, bolest s pohyby střev, bolestivé močení a neplodnost. Téměř polovina postižených má chronickou pánevní bolest, zatímco u 70% se bolest vyskytuje během menstruace. Častá je také bolest při pohlavním styku . Neplodnost se vyskytuje až u poloviny postižených jedinců. Asi 25% jedinců nemá žádné příznaky a 85% těch, u kterých byla zjištěna neplodnost, nemá žádné bolesti.[3] Endometrióza může mít sociální i psychologické dopady. [4]

Příčina není zcela jasná.[5] Mezi rizikové faktory patří rodinná anamnéza tohoto onemocnění. Diagnóza je obvykle založena na symptomech v kombinaci s lékařským zobrazováním. Nejjistější metodou diagnostiky je však biopsie.[2] Příznaky podobné endometrióze se mohou vyskytovat u zánětlivého onemocnění pánve, syndromu dráždivého tračníku, intersticiální cystitidy a fibromyalgie.[3] Endometrióza je běžně špatně diagnostikována a ženy často uvádějí, že jim bylo nesprávně řečeno, že jejich příznaky jsou triviální nebo normální.[4] Ženy s endometriózou navštíví v průměru sedm lékařů, než obdrží správnou diagnózu, s průměrnou prodlevou 6,7 let mezi nástupem příznaků a chirurgicky získanými biopsiemi, což je zlatý standard pro diagnostiku tohoto onemocnění.[6]

Podle předběžné evidence riziko endometriózy snižuje užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv.[7] Preventivně může působit také cvičení a omezení spotřeby alkoholu. Neexistuje žádný lék na endometriózu, ale řada léčiv může zlepšit příznaky, např. léky proti bolesti, hormonální léčba nebo chirurgický zákrok. Doporučeným lékem proti bolesti je obvykle nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID), jako je naproxen. Užitečné může být také nepřetržité užívání aktivní složky antikoncepční pilulky nebo použití nitroděložního tělíska s gestagenem. Agonista hormonu uvolňujícího gonadotropin (agonista GnRH) může zlepšit schopnost neplodných žen otěhotnět. Chirurgické odstranění endometriózy může být použito k léčbě těch, jejichž příznaky nejsou zvládnutelné jinou léčbou.[2]

Podle odhadu bylo v roce 2015 celosvětově postiženo endometriózou 10,8 milionu lidí.[8] Jiné zdroje odhadují, že je postiženo 6 až 10% běžné ženské populace[3] a 2 až 11% asymptomatických žen.[9] Kromě toho má 11% žen v běžné populaci nediagnostikovanou endometriózu, kterou lze potvrdit zobrazením magnetickou rezonancí ( MRI).[10] [11]Endometrióza je nejčastější u žen ve třetí a čtvrté dekádě věku, může však začít u dívek již v osmi letech.[2] Zřídka vede k úmrtí. neupravená a věkově standardizovaná úmrtnost je 0,1 a 0,0 na 100 000.[8] Endometrióza byla poprvé stanovena jako samostatná choroba ve 20. letech 20. století. Předtím byly endometrióza a adenomyóza posuzovány společně. Není jasné, kdo jako první nemoc popsal.[12]

Typické příznaky[editovat | editovat zdroj]

Endometrióza se obvykle projevuje:

 • pelvialgie – bolesti v podbříšku (50–90% žen)
 • sterilita – neschopnost otěhotnět (20–50% postižených)
 • dysmenorrhoe – bolestivá menstruace (často i trvá déle než obvyklých pět dní) (50 % žen)
 • dyspareunie – bolestivý pohlavní styk (25–50%)

Méně častým jevem je:

 • pobolívání orgánů umístěných jinde než v dutině břišní
 • krev v moči, případně ve stolici, pokud se tkáň endometria objeví ve střevě či močovém měchýři.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

V současné době není možné endometriózu plně vyléčit. Díky různým metodám léčby je možné zmírnit bolesti, odstranit endometriotická ložiska, zabránit návratu příznaků a rovněž zachovat plodnost.

 • Endometriotická ložiska lze odstranit prostřednictvím laparoskopického zákroku. V ideálním případě by tento zákrok měl být proveden současně s diagnózou.
 • Ke zmírnění bolesti jsou obvykle podávána analgetika (léky proti bolesti), hormonální přípravky a doplňky stravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Endometriosis na anglické Wikipedii.

 1. Co to je endometrióza [online]. endometrioza.cz [cit. 2020-10-20]. Dostupné online. 
 2. a b c d e Endometriosis [online]. [cit. 2023-03-08]. Dostupné online. 
 3. a b c d BULLETTI, Carlo. Endometriosis and infertility. J Assist Reprod Genet. 2010 08 27, roč. 27, čís. 8, s. 441–7. Dostupné online. 
 4. a b CULLEY, Lorraine. The social and psychological impact of endometriosis on women's lives: a critical narrative review. Hum Reprod Update. Dostupné online. 
 5. Endometriosis.. www.semanticscholar.org [online]. [cit. 2023-03-08]. Dostupné online. 
 6. NNOAHAM, Kelechi. Impact of endometriosis on quality of life and work productivity: a multicenter study across ten countries. Fertil Steril .. Dostupné online. 
 7. VERCELLINI, Paolo. Oral contraceptives and risk of endometriosis: a systematic review and meta-analysis. Hum Reprod Update. Dostupné online. 
 8. a b VOS, Theo. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015. Lancet. Roč. 2016. Dostupné online. 
 9. ZONDERVAN, Krina. Endometriosis. N Engl J Med. Roč. 2020, čís. 382, s. 1244–1256. Dostupné online. 
 10. BUCK LOUIS, Germaine M. Incidence of endometriosis by study population and diagnostic method: the ENDO Study. Fertil Steril. 2011 Aug; .. Roč. 2011, čís. 96(2), s. 360–365. Dostupné online. 
 11. SHAFRIR, AL. Risk for and consequences of endometriosis: A critical epidemiologic review.. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol.. Roč. 2018. Dostupné online. 
 12. BROSENS, Ivo. History of Endometriosis: A 20-th Century Disease. Endometriosis: Science and Practice. 2012, s. 3. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.