Menstruační kalíšek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je druh dámské hygienické pomůcky pro vícenásobné použití, který se používá v průběhu menstruace a sbírá odtékající menstruační krev.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Menstruační kalíšek má zvonkovitý tvar a je vyroben z měkkého antialergenního silikonu. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy a tím je zaručeno, že krev stéká pouze do kalíšku bez jakéhokoliv prosakování a doprovodného zápachu. Obsah jednoho kalíšku je přibližně 30 ml. Jde o ekologický výrobek, protože po vyjmutí a následném vyvaření ho lze znovu použít.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První menstruační kalíšek vyrobila roku 1937 výtvarnice Leona Chalmers v USA, která si jej nechala i patentovat. V té době se však nesetkal s větším ohlasem. O 50 let později přišla na trh vylepšená verze vyrobená z latexu, ta však způsobovala alergické reakce. Nejnovější model je vyroben z antialergenního silikonu, čímž byly problémy s alergickými reakcemi eliminovány.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Při prvním použití se doporučuje vyzkoušet zavedení ještě před menstruací. Před použitím je nutné kalíšek deset minut vyvářet. Zavádí se obdobně jako tampón, pro zjednodušení zavádění lze použít lubrikační gel. Pro zavedení kalíšku je nutné jej stisknout prsty a následně přeložit. Poté se vloží do pochvy, kde se sám rozbalí. Správné usazení lze zkontrolovat zatočením za jeho spodní část. Správně zavedený kalíšek se snadno neuvolní, jeho vyjmutí se provádí stisknutím jeho spodní části. Doba, po které je třeba kalíšek vylít, závisí na intenzitě menstruace, obecně se však doporučuje rozmezí 4-8 hodin. Před následující menstruací se doporučuje znovu jej vyvařit, aby byl naprosto sterilní.

Názor gynekologa[editovat | editovat zdroj]

Podle názoru některých gynekologů nepatří menstruační kalíšek ke vhodným způsobům menstruační hygieny,[1] a to proto, že na rozdíl od tamponů a vložek, které krev absorbují a v okamžiku naplnění ji propouštějí, menstruační kalíšek krev zadržuje v pochvě. To je vhodné prostředí pro pomnožení bakterií,[1] které jsou ve větším či menším množství v pochvě vždy přítomny. Pokud není imunitní stav uživatelky kalíšku právě v nejlepší kondici, je zde zvýšená pravděpodobnost vzniku zánětu.[1] Jiní odborníci se naopak domnívají, že kalíšek působí oproti tamponům lépe právě proto, že krev neabsorbuje, ale zadržuje. Z toho důvodu nedochází k vysoušení poševní sliznice, čímž se udržuje její přirozené pH. To může působit jako prevence vzniku infekce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MAKALOVÁ, Dagmar. Je pro mě vhodný menstruační kalíšek?. Vlasta. 2010, čís. 5, s. 38. ISSN 0139-6617.