Hluboký pánevní zánět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hluboký pánevní zánět
Klasifikace
MKN-10N70.–N77.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hluboký pánevní zánět (anglicky: Pelvic inflammatory disease, odtud zkratka PID) je obecný pojem pro zánět ženské dělohy, vejcovodů a/nebo vaječníků, zjednodušeně pro zánět ženských pohlavních orgánů nad úrovní děložního hrdla. Zánět se může šířit do okolní tkáně a orgánů. To může vést k nekróze tkáně a k tvorbě abscesů a hnisu. Tato nejvážnější forma zánětu ženského pohlavního ústrojí[1] může být způsobena virovou, plísňovou, parazitární, avšak nejčastěji bakteriální, infekcí. Hluboký pánevní zánět je často spojován se sexuálně přenosnými infekcemi, neboť může být důsledkem těchto infekcí. Mezi projevy PID patří výtok s příměsí krve a bolest v podbřišku.[2] Doprovodné symptomy mohou zahrnovat horečku, dysurii a únavu.[2]

Klasifikuje se podle postižených orgánů, fáze infekce a organismu, který ji způsobil. Přestože jsou častou příčinou PID sexuálně přenosné infekce, existují i další možné příčiny, včetně lymfatických, šestinedělí, souvisejících s potratem či nitroděložním tělískem. Neléčení nemoci může mít vážné následky, včetně neplodnosti nebo poruch menstruačního cyklu.[2] Léčení se nedoporučuje domácí ale, pacientka musí být hospitalizovaná v nemocnici a doba léčení bývá od 3 do 4 dnů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pelvic inflammatory disease na anglické Wikipedii.

  1. ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha: Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7. S. 129. 
  2. a b c Nepodceňujte návštěvu gynekologa [online]. Hutnická zdravotní pojišťovna [cit. 2009-09-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-28. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOLETA, František. Infekce a zánět v gynekologii a porodnictví. Praha: Grada, 1995. 159 s. ISBN 80-7169-159-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.