Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zahrady Beeckestijn ve Velsen, Nizozemsko
Fontána v parku Lužánky v Brně
Další významy jsou uvedeny na stránce Park (rozcestník).

Park je část města nebo krajiny, ve které se nachází udržovaná zeleň. Park často obklopuje některé významnější budovy, např. zámky. Údržba parku je typicky financována městem nebo městskou částí, na jejímž území se park nachází, nebo majitelem přilehlé budovy. Funkce parku je především estetická a relaxační, lidé se do parku chodí procházet nebo jen posedět, děti si v parcích hrávají.

Typický park obsahuje stromy, cesty a záhony s květinami. Často obsahuje i vodní plochy, jako jezero nebo potok. Může obsahovat i různé dekorativní stavby, jako například sochy nebo fontány.

Městské parky mohou snižovat teplotu ve městech.[1]

Chráněná území

Někdy je státem vyhlášen národní park - rozsáhlé území, vyhlášené za účelem ochrany přírody, často proto, že na jeho území rostou vzácné rostliny, nebo žijí ohrožená zvířata. Pohyb osob v národním parku je většinou omezen, někdy i zcela zakázán, stejně jako stavění budov. Jiný druh chráněného území, podléhající nejmírnější ochraně, se v České republice nazývá přírodní park (dříve se podobná území nazývala klidová oblast). Geopark je geologicky cenné území, kde jsou ve spolupráci s místními obyvateli a organizacemi rozvíjeny aktivity na podporu rozvoje oblasti a podporu návštěvnosti a vzdělanosti. Lesnický park je významný objekt lesního hospodářství, v kterém se trvale udržitelně hospodaří podle zásad lesnického parku.

Reference

  1. Parky prý mohou městské oblasti ochladit až o čtyři stupně Celsia (16. května 2007) Ekolist po drátě.

Související články