Geopark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Geopark je označení pro geologicky cenné území, kde jsou ve spolupráci s místními obyvateli a organizacemi (státními, neziskovými i soukromými) rozvíjeny aktivity na podporu rozvoje oblasti a podporu návštěvnosti a vzdělanosti. Nejedná se tedy pouze o čistě geovědní projekty, ty však často hrají dominantní roli. Vedle geologických objektů a jevů jsou důležité i další zajímavosti, jako jsou kulturní a ekologické fenomény, archeologické a historické památky. I přesto, že je geopark definován Ministerstvem životního prostředí České republiky, nejedná se o území, které by nějakým způsobem omezovalo lidskou činnost vyjma oblastí, které již mají nějaký ochranný status (CHKO, národní parky a další chráněná území). Jedná se tedy o zastřešení současných aktivit a jejich další rozvoj.

Síť evropských geoparků[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Síť evropských geoparků.

Evropské geoparky byly založeny v červnu roku 2000, kdy provozovatelé čtyř národních geoparků (Reserve Geologique de Haute-Provence ve Francii, Muzeum přírodní historie Lesboský zkamenělý les v Řecku, geopark Gerolstein, Vulkaneifel v Německu a Kulturní park Maestrazgo ve Španělsku) podepsali na řeckém ostrově Lesbos úmluvu deklarující vytvoření této sítě. Původně útlá síť se dnes již značně rozrostla a čítá 49 území v 18 zemích Evropy.[1] Jediným členem této sítě na území České republiky je Geopark Český ráj a Česko-bavorský geopark Egeria.

Síť národních geoparků České republiky[editovat | editovat zdroj]

Síť vznikla na základě směrnice č. 6/2007, kterou vydalo Ministerstvo životního prostředí České republiky v roce 2007. Jejím úkolem je podporovat oblasti s geoturistickým potenciálem národního významu.

Výkonným orgánem sítě je Rada národních geoparků, což je zároveň poradní orgán ministerstva. Rada rozhoduje o geologické hodnotě daného území, posuzuje kandidatury, případně opětovně hodnotí již schválená území. Členy rady nejsou pouze zástupci MŽP, ale i zástupci České geologické služby, Akademie věd ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny, Ministerstva pro místní rozvoj, Národního památkového ústavu, Národního muzea, Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Jeskyní ČR a Národního centra šetrné turistiky. Tedy institucí, které hrají významnou roli při popularizaci vědy a při prosazování turisticky zajímavých témat do regionální i celostátní koncepce.

Do konce roku 2014 se stalo členy sítě národních geoparků šest velkoplošných lokalit na území České republiky: evropský a národní geopark Český ráj, národní geopark Egeria (Karlovarský kraj. Název je podle německého názvu řeky Ohře-Eger) který je součástí přeshraničního českobavorského projektu, v roce 2012 přibyly do sítě národních geoparků národní geopark Železné hory (oblast CHKO Železné hory) a národní geopark GeoLoci (okolí Tachova s Stříbra, navazuje na národní geopark Egeria a také tvoří část Česko-bavorského geoparku). V červnu roku 2014 počet národních geoparků doplnily geoparky Podbeskydí a Kraj blanických rytířů.

Geopark Spořilov[editovat | editovat zdroj]

Geopark Spořilov při Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky se nachází v areálu Geofyzikálního ústavu v Praze 4 - Spořilově, v ulici Boční II/1401. Geopark Spořilov shromažďuje více jak 40 horninových vzorků. Jeho smyslem je nejenom představit veřejnosti rozmanitost a krásu hornin, které tvoří Český masív, ale především umožnit návštěvníkům získat představu o příčinách a způsobech vzniku hornin[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.europeangeoparks.org
  2. Geopark Spořilov