Zahradní nábytek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klasický elegantní nábytek

Zahradní nábytek je vybavení zahrady, které usnadňuje a zpříjemňuje používání zahrady. Je to také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě. Obvykle jde o přenosný inventář zhotovený z různých materiálů ve stylu, který je vhodný pro danou zahradní úpravu, nebo alespoň odpovídá požadavkům majitele. Nejvhodnější zahradní nábytek bývá odolný k povětrnostním vlivům, pevný a pohodlný pro uživatele.

Plastový nábytek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zahradní nábytek má být pohodlný a má co nejlépe odpovídat danému prostředí svou konstrukcí, tvarem, rozměry, materiálem i barvou. Jsou doporučovány pastelové tóny žluté, okrové, hnědé, žlutozelené barvy a méně ofenzivní tóny červené. Na honosných odpočívadlech a v historické zeleni bývá nábytek bílý, vhodným a kvalitním materiálem je litina v kombinaci se dřevem. V historických zahradách (Květná zahrada) se mohou nacházet i kamenné lavičky a sedátka.

Nápaditý zahradní nábytek

Teakový a další dřevěný nábytekTeakový nábytek je nově velmi oblíben, je nezbytné jej udržovat pravidelným napouštěním olejem. Teakové dřevo je odolný vůči škůdcům, mnoha z účinků vlhkosti (např. hniloby a deformace), stejně jako chemickým látkám. Je také odolný proti ohni, kyselinám a zásadám. U moderního nábytku je působivý nátěr dřevěných částí bezbarvým lakem, který ukazuje strukturu dřeva. Vícebarevné pestré kombinace dřevěného nábytku jsou přijatelnější v blízkosti budov.[L 1]

Litina – pevný a odolný materiál, který vydrží dlouhá desetiletí, vhodnou s údržbou je i vzhledný. Masivní litina dobře vede teplo a není vhodná přímo na sezení, je vhodnější použít kombinaci se dřevem.

Proutěný nábytek je vkusný a pohodlný, při dlouhodobém umístění venku však trpí povětrnostními vlivy. Běžný ratanový nábytek není příliš vhodný do zahrady pro celoroční používání, jen pro příležitostné užití. Vlivem vlhkosti, hub a plísní se rozpadá.

Zahradní plastový nábytek může trpět mrazem, rychle stárne a podle provedení se i nový může lámat. Plastový nábytek je však relativně levný, pohodlný a obvykle nepotřebuje náročnou údržbu. Plastový nábytek je vhodný pro celoroční použití, mimo zimního období.

Nábytek z tepaného železa – Vhodně povrchově ošetřený kvalitní kovový nábytek zpravidla zhotovený na zakázku není nutné na zimu uschovávat, jakkoliv je to vhodnější. Udržuje se podle provedení.

Jednoduchá dřevěná houpačka

K základnímu vybavení parků a zahrad patří zahradní lavičky. Jsou buď přenosné, nebo nepřenosné (stabilní), ty mají podstavce trvale upevněny v zemi. Sedací deska bývá ze dřeva nebo laminátu, popř. z jiných plastických hmot. Kovové, kamenné nebo betonové sedací desky jsou považovány za nevhodné. Tam, kde by nápadnější lavice narušily celistvost úpravy se umísťují lavičky bez opěradel.[L 1] Lavičky bez opěradla jsou však pro delší posezení méně pohodlné. Jednotlivé lavičky a jejich skupiny se zejména umisťují na okraj širokých cest, na rozšířená místa u budov, na křižovatkách parkových cest. Pokud jsou umístěny pod strom přímo do trávníku, je třeba položit před lavičku souvislou řadu kamenných nebo betonových desek a příchod upravit ze šlapáků. Jsou-li součástí odpočívadla stabilní lavičky, jejich deska k sezení bývá 40 cm nad zemí.

Plastová lehátka

Zahradní nábytek jsou i běžná a houpací křesílka, zahradní stolky, nízké sedačky, plátěná lehátka na opalování, zahradní houpačky, slunečníky apod. Tento zahradní nábytek se rozmísťuje spíše v okolí budov a na místech, kde nachází časté použití. Důležitou součástí odpočívadel jsou nádoby na odpadky. Mají být jednoduché, dobře viditelné, vhodně umístěné a začleněné do kompozice, účelné a pravidelně čištěné.

Přenosný nábytek se opravuje zejména během zimního období, kdy je uskladněn na zastřešeném místě. Stabilní lavičky se opravují a natírají na jaře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HURYCH, Václav. Sadovnictví. 1. vyd.. vyd. [s.l.]: [s.n.], 1972. 000436675. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]