Lesnický park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lesnický park je významný objekt lesního hospodářství, v kterém se hospodaří podle zásad lesnického parku.[1]

Lesnický park by se měl stát vzorovým objektem trvale udržitelného lesního hospodářství, který by dokázal sladit všechny zájmy a aktivity v daném území a který by trvale poskytoval všechny funkce, které je schopen plnit[2]:

  • Ekologická funkce je zajišťována přírodě blízkým způsobem hospodaření a neustálým zlepšováním stavu lesních ekosystémů.
  • Ekonomická funkce znamená, že si lesy na sebe musí vydělat a nebýt závislé na státním rozpočtu. Nezříkají se ale čerpání dotací z různých zdrojů na akce, které přímo nesouvisí s hospodařením v lesích, např. na zvyšování rekreační a naučně vzdělávací funkce lesů.
  • Sociální funkce pak má zajistit trvalou nabídku pracovní příležitosti i zdroj cenově přijatelného paliva v tomto venkovském, sociálně ne příliš stabilním prostoru.

V Česku byl jako první lesnický park vyhlášen Lesnický park Křivoklátsko[3] v roce 2010. V roce 2011, Mezinárodním roce lesů, byl na Brněnsku zřízen Lesnický park Masarykův les Křtiny[4] a na Českolipsku a Mladoboleslavsku Lesnický park Bezděz[5].

Lesnické parky jsou součásti mezinárodní sítě modelových lesů The International Model Forest Network (IMFN)[6].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lesnický park
  2. Chtějí Lesnický park Křivoklátsko
  3. Založení lesnického parku Křivoklátsko
  4. Lesnický park Masarykův les Křtiny
  5. Lesnický park Bezděz
  6. IMFN

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]