Pandaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPandaceae
alternativní popis obrázku chybí
Microdesmis keayana
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďPandaceae
Engl. & Gilg, 1913
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ilustrace Panda oleosa

Pandaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými střídavými listy a drobnými pětičetnými květy. Plodem je peckovice. Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 3 rodech a je rozšířena v rovníkové Africe a tropické Asii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi Pandaceae jsou dvoudomé, stálezelené keře a stromy s jednoduchými střídavými listy se zpeřenou žilnatinou. Čepel listů je celokrajná nebo zubatá. Palisty jsou drobné, trojúhelníkovité. Květenství jsou hroznovitá a vrcholová či kauliflorní, případně úžlabní svazečky nebo jsou květy jednotlivé. Květy jsou drobné, jednopohlavné, pětičetné. Kalich je složený z 5 volných nebo srostlých lístků. Koruna je složená z 5 volných lístků. Samčí květy obsahují 5 až 15 volných tyčinek. Semeník v samičích květech je svrchní, srostlý ze 2 až 5 plodolistů a se stejným počtem komůrek. V každém plodolistu je 1 vajíčko. Plodem je peckovice obsahující nejčastěji 3 semena.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 17 druhů ve 3 rodech. Vyskytuje se v rovníkové Africe a v tropické Asii. Největším rodem čeledi je Microdesmis (11 druhů), rozšířený v subsaharské Africe a tropické Asii od jižní Číny po jihovýchodní Asii. Rod galeárie (Galearia) se vyskytuje v počtu 5 druhů v Asii od Myanmaru po Šalomounovy ostrovy. Rod Panda je monotypický, zastoupený jediným druhem (Panda oleosa) v tropické západní Africe.[3][1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Pandaceae byla v minulosti ve většině systémů řazena do řádu pryšcotvaré (Euphorbiales), případně byly všechny rody součástí čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae), kde byly řazeny do podčeledi Acalyphoideae a tribu Galearieae. Rod Centroplacus, vedený dříve jako součást čeledi Pandaceae, byl v systému APG III přeřazen do nové čeledi Centroplacaceae.[1][4]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Listy Galearia fulva jsou v jihovýchodní Asii používány jako zelenina. Kořeny slouží v Thajsku v domorodé medicíně lokálně při horečkách. Dřevo Microdesmis caseariifolia se v tropické Asii občas používá ke stavbě domů.[2]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Galearia, Microdesmis, Panda[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 11. Berlin: Springer, 2014. ISBN 978-3-642-39416-4. (anglicky) 
  2. a b VAN WELZEN, Peter C. Flora Malesiana. Ser. 1, vol. 20. Leiden, Niederlands: Foundation Flora Malesiana, 2011. (anglicky) 
  3. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339. 
  5. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]