Centroplacaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Centroplacaceae

alternativní popis obrázku chybí
Kresba Centroplacus glaucinus
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Centroplacaceae
Doweld & Reveal, 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centroplacaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to stromy se střídavými listy a drobnými pětičetnými květy v bohatě větvených květenstvích. Čeleď zahrnuje pouze 8 druhů ve 2 rodech a je rozšířena v tropické Africe a Asii. Je to nová čeleď, která byla publikována v roce 2005.

Kresba Bhesa indica

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi Centroplacaceae jsou stálezelené jednodomé nebo dvoudomé stromy se střídavými listy s palisty. Listy jsou celokrajné nebo zubaté, spirálně nebo dvouřadě uspořádané. Květy jsou pětičetné, ve větvených květenstvích. Tyčinek je 5 a jsou umístěny naproti kališním lístkům. Kalich je za plodu vytrvalý. Koruna je z 5 lístků nebo chybí. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů. Vajíčka jsou 2 v plodolistu. Plodem je tobolka se 2 nebo 3 semeny.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Centroplacaceae zahrnuje 8 druhů ve 2 rodech. Rod Centroplacus je monotypický (zahrnuje jediný druh) a vyskytuje se na relativně nevelkém území v oblasti Guinejského zálivu v tropické západní Africe. Rod Bhesa je rozšířen v tropické Asii od Indie po Novou Guineu.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Centroplacaceae je nová čeleď, která se objevila až v taxonomickém systému APG III, publukovaném v roce 2009. Rod Bhesa byl historicky řazen do čeledi jesencovité (Celastraceae) a rod Centroplacus do čeledi Pandaceae. V systému APG II z roku 2003 je rod Centroplacus ještě veden mezi rody s nejasným zařazením.

Sesterskou větví této čeledi je podle výsledků skupiny APG pravděpodobně čeleď Ctenolophonaceae.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Bhesa, Centroplacus

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]