Přeskočit na obsah

Páni z Michalovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Páni z Michalovic
Erb pánů z Michalovic
ZeměČeské královstvíČeské království České království
Mateřská dynastieMarkvartici
Tituly
ZakladatelBeneš Okrouhlý
Rok založení13. století
Konec vlády17. století
Poslední vládceJindřich z Michalovic
Větve rodupáni ze Zvířetic
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Páni z Michalovic jsou starý panský rod z rozrodu Markvarticů. Jmenují se po hradě Michalovice na Jizeře. Se stejným predikátem později existoval také rod vladyků z Michalovic, který pocházel z rodiny žateckých měšťanů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zbytky hradu Michalovice

Páni z Michalovic[editovat | editovat zdroj]

Prvním předkem rodu se stal Beneš Okrouhlý, syn Beneše Markvartice. Beneš Okrouhlý měl syna Beneše Pyšnéhohradem Velešín, po kterém se psal („Ich Benesch von Welesching”). V roce 1361 obdržel Petr I. z Michalovic u Norimberka od krále Karla IV. lénem majetky „castra Ratin und Huscz”.[1][2]

Syn Beneše byl Jan I. z Michalovic. Postavil si poblíž Mladé Boleslavi hrad Michlsperk, tj. Michalovice, a po něm převzal i své přízvisko, predikát. Stal se nejznámějším příslušníkem rodu z Michalovic. Sloužil v úřadu nejvyššího číšníka, miloval rytířské turnaje, v letech 12931296 pobýval na turnajích v PorýníFrancii a získal si tu velkou slávu svým uměním a neohrožeností, což se objevilo i v kronice Dalimilově. Po otci získal hrady Velešín, OstrýDěvín.

Další členové rodu[editovat | editovat zdroj]

Syn Jana z Michalovic byl Beneš Věrný z Michalovic, který se stal v roce 1315 pražským purkrabím. Oženil se s Johankou z Rožmberka. Jeho syn byl Jan II. Správný, který držel kromě Michalovic i Mladou Boleslav, Brandýs nad Labem, Ostrý, Velešín, Starou BoleslavÚštěk. Václav z Michalovic († 28. 8. 1451) působil jako generální převor řádu johanitů v Českém království.

Poslední člen rodu byl Jindřich z Michalovic, též psaný jako Kruhlata. Poté, kdy byl popraven na Staroměstském náměstí v Praze v září 1453 Jan Smiřický ze Smiřic, získal horlivý stoupenec a příbuzný Jiřího z Poděbrad Jindřich z Michalovic panství Bezděz a také úřad nejvyššího komorníka v království. V roce 1457 cestoval s poselstvím krále Jiřího z Poděbrad do Francie. Roku 1460 král jeho Doksům potvrdil platnost městských privilegií daných městečku králem Karlem IV. 3. června 1468 byl při bitvě u Turnova těžce raněn a krátce nato zemřel, jím páni z Michalovic vymírají po meči. Majetek rodu získala Jindřichova sestra Magdaléna, která se provdala za Jana z Cimburka.[3]

Rod je spřízněný společným původem s Vartemberky, Valdštejny, Lemberkypány ze Zvířetic.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Jako erb kdysi používali lva a ve třicátých letech 14. století si zvolili půlený černo-stříbrný erb.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Páni z Michalovic se spojili s Rožmberky, Cimburky či pány z Hradce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charter CZ-NA|AZK|1359_II_22 - Monasterium.net. monasterium.net [online]. [cit. 2018-12-12]. Dostupné online. 
  2. Jan z Michalovic - Společnost přátel města Velešína. www.velesinpratele.cz [online]. [cit. 2018-12-12]. Dostupné online. 
  3. MAUSEROVÁ, Renata; RICHTRMOC, Vladimír. Doksy a Máchův kraj. Dobřichovice: Kava-Pech, 2003. ISBN 80-85853-604. Kapitola Václav IV., s. 22. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BERAN, Zdeněk. Poslední páni z Michalovic : Jan IV. († 1435/1436) a Jindřich II. († 1468). České Budějovice: Veduta, 2010. 240 s. ISBN 978-80-86829-56-2. 
  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: Akropolis, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola z Michalovic, s. 101. 

Související články[editovat | editovat zdroj]