Ostrowo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ostrowo (kašubsky Òstrowò, německy Ostrau) je polské sídlo, součást města Władysławowa. Spolu s ním náleží do Okresu Puck Pomořského vojvodství.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

V rámci Władysławowa má Ostrowo postavení administrativní jednotky zvané farnost (polsky sołectwo). Podle údajů místních úřadů zde žije kolem 600 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Místo leží mezi sídly Karwia a Jastrzębia Góra, asi 1 km od pobřeží Baltského moře, stranou od silnice číslo 215, se kterou je spojeno krátkou místní komunikací.

Význam[editovat | editovat zdroj]

V minulosti bylo Ostrowo kašubskou obcí. Dnes většinu tohoto sídla tvoří soukromé byty, penziony a rekreační střediska. Ta vznikla především ve druhé polovině 90. let 20. století a na počátku 21. století.

Ostrowo je dnes důležitým turistickým centrem. Důvodem je blízkost pobřeží Baltského moře s tři kilometry dlouhými plážemi. V Ostrowu také začíná naučná stezka vedoucí do přírodní rezervace Bielawa.

Přírodní rezervace Bielawa - dystrofní jezero

Přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

Přírodní rezervace Bielawa byla vyhlášena v roce 1999, rozloha činí 680,2 ha. Její součástí jsou rozsáhlá rašeliniště baltického typu. Během svého tahu do hnízdišť ve Skandinávii zde má zastávku jeřáb popelavý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ostrowo (Władysławowo) na polské Wikipedii a Rezerwat przyrody Bielawa na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]