Jastrzębia Góra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jastrzębia Góra
Jastrzebia Gora aerial.JPG
Jastrzębia Góra – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra
Správa
PSČ84-104
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra (kašubsky Pilëce nebo Jastrzãbiô Góra, německy Habichtsberg) je nejsevernější polské sídlo, ležící na pobřeží Baltského moře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické vykopávky prováděné v letech 19341936 doložily osídlení v době železné 640400 př. n. l.). Následný výzkum prováděný v letech 19751980 potvrdil osídlení již v mezolitu (80004200 př. n. l.).

Oblast byla dlouho nedostupná, neboť sem nevedly žádné cesty. Místo bylo známé pastvinami, na kterých se pásly husy. Ty mu také daly kašubský název, neboť husa se kašubsky řekne pila.

Současná Jastrzębia Góra vznikla roku 1920, kdy byl na tomto místě postaven první dům. Od roku 1928 byla budována silnice spojující místo s blízkým Władysławowem, nakonec byla prodloužena až do nedaleké Karwie. Slavnostní otevření silnice se konalo v roce 1931. V době druhé světové války neslo místo název Habichtsberg, což je překlad polského názvu Jastrzębia Góra do němčiny.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Administrativně se jedná o městskou část Władysławowa. Spolu s ním leží v okrese Powiat Pucki Pomořského vojvodství.

Žije tu 1060 obyvatel.

Dopravní obslužnost[editovat | editovat zdroj]

Místem prochází silnice číslo 215.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Pláž

Již od svého vzniku se Jastrzębia Góra stala oblíbeným místem prázdninových setkávání polské inteletuální elity, především z Varšavy. Příliv kapitáluhlavního města způsobil, že místo bylo žertem nazýváno Nová Varšava.

Jastrzębia Góra disponuje plážemi o šířce do 200 m. Vzhledem k počtu turistů, kteří v letní sezóně místo navštěvují, využívají někteří z nich rovněž pláže v blízkém Ostrowu.

Roku 1984 byl postaven kostel sv. Ignáce z Loyoly. Nachází se v něm obraz s Ignácovým portrétem, pocházející z roku 1850.

Nejsevernější bod Polska[editovat | editovat zdroj]

Na území této městské části se nachází nejsevernější bod Polska. V jeho blízkosti se nachází obelisk Gwiazda Północy (Severní hvězda), postavený v roce 2001 poté, co proběhla přesná geodetická měření. Vybudován byl díky iniciativě spolku přátel obce Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry.

Ve skutečnosti se obelisk nachází od nejsevernějšího bodu Polska několik metrů vzdušnou čarou směrem na jih. Spolu s celým sídlem stojí na útesu dosahujícím nadmořské výšky až 33 m.

Dříve byl omylem považován za nejsevernější bod Polska mys v nedalekém Rozewie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]