Rozewie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Výběžek Rozewie
– pohled z pláže v Chłapowu

Rozewie (kašubsky Blëza, německy Rixhöft) je malé sídlo na stejnojmenném pevninském výběžku severního pobřeží Polska do Baltského moře. Hrot mysu na konci tohoto výběžku byl dříve mylně považován za nejsevernější bod Polska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název místa pochází pravděpodobně ze starogermánského slova Resenhaust, v současné němčině Riesenhaupt (hlava obra). Německý název se později ustálil na podobě Rixhöft. Do roku 1920 náležel výlučně výběžku a starému majáku, první obydlí stejnojmenného sídla byla budována až po tomto roce, kdy území náleželo druhé Polské republice.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Rozewie je administrativně součástí města Władysławowa.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Místem prochází silnice číslo 215.

Přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

Výběžek Rozewie byl roku 1959 vyhlášen přírodní rezervací Przylądek Rozewie. Její rozloha je v současnosti 12,15 ha. Ochraně podléhají především zbytky bučiny se stromy starými více než 200 let, jejichž obvod kmene dosahuje skoro 3 m.

Maják[editovat | editovat zdroj]

Maják Rozewie

Maják Rozewie (Latarnia morska Rozewie) má věž je vysokou 32,7 m, světlo je ve výšce 83,2 m nad mořem. Viditelné je ze vzdálenosti 26 námořních mil. Maják Rozewie má největší dosvit ze všech polských majáků.
V roce 1978 byla věž zvýšena o 8 stop, neboť světlo začaly zakrývat větve okolních vzrostlých stromů. Stará optická soustava majáku je stále k vidění v Muzeu majáku, spolu s ní pak i modely dalších majáků.
Věž slouží rovněž jako rozhledna.

Také se zde nachází maják Rozewie II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]