Oliver Dohnányi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oliver Dohnányi
Narození 2. března 1955 (63 let)
Trenčín
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Oliver Dohnányi (Oliver von Dohnányi) (* 2. března 1955, Trenčín) je operní a symfonický dirigent. V současnosti je šéfdirigentem Státního divadla opery a baletu v Jekatěrinburgu. Jeho inscenace opery Philipa Glasse Satyagraha se souborem Opery z Jekatěrinburgu získala v roce 2016 dvě Zlaté masky na celoruském prestižním divadelním festivalu (Zlatá maska). V roce 2018 na stejném festivalu získal Zlatou masku za inscenaci opery Mečislava Weinberga Pasažérka "Za nejlepší práci dirigenta v opeře". V širším výběru bylo zhruba 85 inscenací a dirigentů z celého Ruska.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studoval skladbu, dirigovaní a houslovou hru na bratislavské Konzervatoři a dále dirigování u Václava Neumanna a Aloise Klímy na pražské Akademii múzických umění. Ve svých studiích pokračoval u dirigenta Otmara Suitnera na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni a navštívil mistrovské kurzy u Igora Markeviče, Arvida Jansonse a Franca Ferrary.[1] Byl finalistou významných dirigentských soutěží (např. Dirigentské soutěže Maďarské televize nebo Talichovy soutěže Pražského jara).

Jako hostující dirigent vystoupil v mnoha světových operních domech a dirigoval významné orchestry celého světa.

V letech 1993 – 1996 a 2004 – 2007 působil jako šéfdirigent Národního divadla v Praze. Během této doby nastudoval a dirigoval operní a baletní produkce jako je např. Smetanova Libuše a Prodaná nevěsta, Romeo a Julie (Ch. Gounod), Pucciniho Bohéma a Tosca, Rigoletto (G. Verdi), Samson a Dalila (C. Saint-Saëns), Norma (V. Bellini), Popelka (S. Prokofjev), Mozartova Kouzelná Flétna, Don Giovanni a Figarova svatba. S posledně jmenovanými díly slavil významné úspěchy na pravidelných turné v Japonsku.

Kromě toho dirigoval v Anglické národní opeře (ENO) opery Mefistofele (A. Boito), Falstaff (G. Verdi) a Lehárovu Veselou Vdovu. V roce 1998 dirigoval koncertní provedení Smetanovy Libuše na Edinburském festivalu. Je dlouholetým hostujícím dirigentem Opery North a orchestru Northern Philharmony v anglickém Leedsu, kde nastudoval opery Carmen (G. Bizet), Hamlet (A. Thomas), La Gioconda (A. Ponchielli), Norma (V. Bellini), Andea Chénier (U.Giordano), z českého operního repertoáru zde uvedl Smetanovu Prodanou nevěstu a Dvořákovu Rusalku. Od roku1999 diriguje v Badisches Staatstheater Karlsruhe, kde nastudoval opery Macbeth (G. Verdi) a Romeo a Julie (Ch. Gounod). V roce 2000 se uskutečnil jeho americký debut s orchestrem Chicago Sinfonietta. Za nahrávku televizní opery slovenského skladatele Juraja Filase Memento Mori se Symfonickým orchestrem FOK získal zvláštní cenu na Televizním festivalu v rakouském Salzburgu. Od roku 2001 pravidelně spolupracuje s Bavorskou státní operou v Mnichově, v roce 2004 s velkým úspěchem dirigoval Mozartovu Kouzelnou flétnu ve slavném Teatro Colón v Buenos Aires.

V letech 2006-2010 působil též jako umělecký šéf opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Během této doby vytvořil a dirigoval tyto inscenace: opery La traviata (G.Verdi), Vita (M.Tuttino), Faust (Ch. Gounod), Carmen (G. Bizet), Don Giovanni a Figarova svatba (W. A. Mozart), Prodaná nevěsta a Dalibor (B. Smetana), Její pastorkyňa (L. Janáček) a balet Romeo a Julie (S. Prokofjev).

V květnu 2010 byl ministrem kultury jmenován do funkce ředitele Státní opery Praha,[2] 20. prosince téhož roku na funkci rezignoval.[3]

V červnu 2006 byl vybrán na post šéfdirigenta Symfonického orchestru slovenského rozhlasu v Bratislavě a od téhož roku byl také stálým hostujícím dirigentem Záhřebské filharmonie a Symfonického orchestru Chorvatského rádia v Záhřebu. Od roku 2007 byl stálým hostujícím dirigentem opery v německém Stuttgartu, v březnu téhož roku nastudoval Smetanovu Prodanou nevěstu se souborem opery v Baltimoru (USA). V roce 2011 se úspěšně uvedl na Novém Zélandě, kde v Aucklandu a Wellingtonu dirigoval Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallovy Komedianty. V roce 2012 tam uvedl také Smetanovu Prodanou nevěstu.

V letech 2013 a 2014 dirigoval mimořádně úspěšné novoroční Gala-koncerty s Dallas Symphony Orchestra.

Spolupracuje s mnoha špičkovými světovými orchestry, jako je např. Yomiuri Nippon Tokio, Royal Liverpool Philharmonic, Petrohradská filharmonie, Maďarská národní filharmonie, Chicago Sinfonietta, Portugalský symfonický orchestr, Státní filharmonie Brno, Česká filharmonie, English Chamber Orchestra, London Mozart Players, English Northern Philharmonia, RSO Lugano, I Solisti di Napoli, RSO Saarbrücken, RSO Basel, Porto Philharmonic, Irská národní filharmonie, Ulster Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orquesta Filarmónica Buenos Aires a New Zealand Symphony Orchestra.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

  • Šéfdirigent Státního divadla opery a baletu, Jekatěrinburg (od 2015)[4]
  • Hostující dirigent Maďarské státní opery (od 2016)
  • Hostující dirigent opery v Seattle (U.S.A.) (od 2017)
  • Hostující dirigent Teatro Colon, Buenos Aires (od 2017)
  • Stálý hostující dirigent Opera North and Northern Philharmonia ON, Leeds (od 1994)
  • Od roku 1978 až dodnes vede nepřetržitě úspěšný pražský komorní soubor Canticorum iubilo

Působení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oliver Dohnányi [online]. [cit. 2015-03-10]. Dostupné online. (slovenština) 
  2. Riedlbauch jmenoval dalšího ředitele - Státní opery Praha [online]. Česká televize, 2010-5-21 [cit. 2010-05-21]. Dostupné online. (čeština) 
  3. http://kultura.ihned.cz/c1-48830080-pulrocni-reditel-statni-opery-praha-rezignoval-na-svou-funkci
  4. http://www.uralopera.ru/showperson.php?id=550

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]