Obrněný transportér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pandur II AČR verze KBVP-M1 RVS s mřížovým pancéřováním

Obrněný transportér („OT“) je obrněné vozidlo, jehož primárním cílem je přeprava pěchoty (a to i přímo v bojové zóně), případně pak i boj s pěchotou a lehce obrněnými cíli nepřítele. V případě moderních OT dokonce i boj s obrněnou technikou nepřítele pomocí SAM (protitankových) raket či AA raket (země-vzduch).

Rozkvět OT souvisí s 2. světovou válkou, Wehrmachtem a jeho strategií Blitzkriegubleskové války. Zatímco obrněné klíny tankových jednotek mají prorazit frontu rozhodnými údery, pěchota musí být mobilní, aby obsazovala dobytá postavení. Stejně tak i pro její lepší ochranu je ideální její přeprava OT. Navíc, palubní zbraně – zprvu kulomety a kanóny včetně vyšších ráží, později i raketomety – jsou vysoce účinnými nástroji boje s jednotkami protivníka.

OT dnešní doby je středně pancéřovaný, vícekolový či pásový vůz s rozličnou výbavou – ať již bojovou, velitelskou, radiokomunikační či protichemickou apod. Musí odolat střelbě z kulometů a maximálně chránit posádku před účinky AT raket a AP (protipancéřových) střel protivníka, ačkoliv vzhledem k jeho určení a také provozním nárokům není použití silnějšího pancíře či speciálních technologií možné. Střeliště zbraní OT jsou obvykle ovládána dálkově pro lepší ochranu posádky, pouze rakety je nutno nabíjet ručně.

Česká armáda využívá vozidla Pandur II ve verzi kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP) a obrněný transportér (KOT), která nahradila dříve užívaná obrněná vozidla OT-64 SKOT.