Nové Hrady (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nové Hrady
NH hrad 5.jpg
Základní informace
Sloh gotika
Výstavba 1279 první zmínka
Stavebník Ojíř ze Svin
Současný majitel Národní památkový ústav
Poloha
Adresa Nové Hrady, ČeskoČesko Česko
Ulice Komenského
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 26741/3-288 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Nové Hrady (německy: Gratzen) stojí na skalnatém výběžku nad Stropnicí na jihozápadě města Nové Hrady v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. V roce 2001 byl prohlášen za národní kulturní památku České republiky.[1] Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gotický hrad z 1. poloviny 13. století byl poprvé zmiňován roku 1279 zároveň s jeho majitelem Vítkovcem Ojířem ze Svin, jehož otcem byl Vítek z Klokot. Později byl hrad v držení dalších Vítkovců – pánů z Landštejna a od roku 1359 Rožmberků. V 16. století byl hrad těžce poškozen − nejprve při požáru a výbuchu střelného prachu od blesku v roce 1579 a poté při poměrně silném zemětřesení v roce 1590. Proto byl opraven a nově opevněn podle návrhů italského architekta Antonia Canevalle. Smrtí posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 přešlo panství na základě dědické smlouvy do majetku pánů ze Švamberka. Od roku 1635, kdy si Buquoyové nechali na novohradském náměstí vybudovat pohodlnou rezidenci, sloužil hrad pouze k hospodářským účelům (bydlení panských úředníků, lesní správa, od konce 18. století rodinný archiv Buquoyů a knihovna). Po druhé světové válce bylo Buquoyům panství zkonfiskovano a předáno do péče státu. V padesátých letech 20. století byla v části hradu zřízena expozice převážně hyalitového skla, zbytek sloužil nadále jako byty a později část také jako lidová škola umění a kulturní středisko. V osmdesátých letech prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2000 byla vybudována nová expozice a v roce 2002 hrad přešel do správy Státního památkového ústavu, dnes NPÚ.

Návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

Hrad Nové Hrady je jedenáctým nejnavštěvovanějším památkovým objektem v Jihočeském kraji − v roce 2011 jej navštívilo téměř 24 tisíc lidí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hrad Nové Hrady (Nové Hrady) [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-05-31]. Dostupné online. 
  2. POKORNÝ, Pavel. Památkáři brzy přivítají miliontého návštěvníka. Mladá fronta DNES. 2011−11−08, s. B2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]