Nourúz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tradiční pohoštění při svátku Novruz

Nourúz (persky عید نوروز‎‎) je tradiční perský svátek na oslavu jarní rovnodennosti, vznikl před více než 3000 lety.

Slaví se v Afghánistánu, Albánii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Íránu, Severním Iráku a Turecku, dále v zemích Střední Asie - Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu a různé varianty toho svátku slaví Íránští a Turečtí lidé na Balkáně, v severní Číně, na Kavkaze, Krymu, v Indii, Iráku, Pákistánu a Sýrii.

Nourúz je první den jara, začátek kalendáře Bahá’í a Íránského kalendáře.

Slaví se obdobně jako v našich zemích velikonoce.

Oslava svátku Nourúz v různých zemích[editovat | editovat zdroj]

Nourúz v Ázerbájdžánu[editovat | editovat zdroj]

V této zemi je Novruz nebo také Novruz bayramı nejstarší svátek. Překládá se jako "svátek jara". Ukazuje starověkou tradici oslavy lidí z Ázerbájdžánu. Je oslavován již od třetího tisíciletí, období starověkého Babylónu. Přípravy na něj trvají celý měsíc. Jde o čtyři úterky, z nichž každý má zvláštní jméno (úterý ohně, vody, země a větru). Uklízí se důkladně celý dům, pečou se sladké moučníky např. pachlava, šakerbura a gogal, barví se vajíčka, nechá se do misky naklíčit obilí, polévá se vodou apod.

Neuróz mezi Kurdy[editovat | editovat zdroj]

Pro Kurdy získal tento svátek hlavně ve 20. století na důležitosti. Vzhledem k politické situaci a jejich boje za nezávislost, se stal hlavně v Sýrii a Turecku znakem kurdského odboje. Slaví se v noci z 20. na 21. března tancem u velkých ohňů pod širým nebem. Hlavní legendou mezi Kurdy je příběh o porážce tyrana Dahaka (Zohak, Dahaq) kovářem Kaveh.

Název v jiných jazycích[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky) Novruz na stránkách Bakupages.com