Nikolaus Joseph von Jacquin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikolaus Joseph von Jacquin
Nikolaus Joseph von Jacquin 2.jpg
Narození 16. února 1727
Leiden
Úmrtí 26. října 1817 (ve věku 90 let)
Vídeň
Alma mater Univerzita v Leidenu
Zaměstnavatel Vídeňská univerzita
Ocenění člen Královské společnosti
Děti Joseph Franz von Jacquin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaus Joseph von Jacquin (16. únor 1727, Leiden - 26. říjen 1817, Vídeň) byl nizozemsko-francouzsko-rakouský botanik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v nizozemském Leidenu. Pocházel z francouzské katolické rodiny, proto později preferoval katolické vzdělávací instituce, jako byli jezuitská kolej v Antverpách a katolická univerzita v Lovani. Vystudoval též lékařství a botaniku na univerzitě v Leidenu. Zde ho vedl Adriaan van Royen, zastánce Linnéovy nomenklatury. S Linném si později Jacquin hojně dopisoval a užíval jeho binomický systém ve svých knihách. V letech 1750–1752 studoval medicínu též na pařížské Sorbonně, ale nakonec přešel (na doporučení přítele a osobního lékaře císařovny Marie Terezie Gerarda van Swietena) na univerzitu vídeňskou. Zde dostal ojedinělou nabídku – zúčastnit se čtyřleté botanické expedice do Karibiku, která měla doplnit sbírky rostlin v zahradě císařského zámku Schönbrunnu. Expedice vyplula roku 1755. Sbírala květenu na Martiniku, v Grenadě, na Arubě, ve Venezuele, v Kolumbii, na Haiti, Jamajce i na Kubě. Do Vídně se vrátila roku 1759 a Jacquinovi zajistila proslulost. Ač měl nabídku profesorského místa z Innsbrucku a Petrohradu, nakonec roku 1763 přijal profesůru na Báňské a hornické akademii ve slovenské Banské Štiavnici. Stal se profesorem chemie a hutnictví. Na Slovensku působil šest let. Poté se vrátil do Vídně, kde se stal profesorem chemie a botaniky na Vídeňské univerzitě a také ředitelem císařské zahrady v Schrönbrunnu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho klíčovými spisy jsou Enumeratio systematica plantarum, quas in insulis Caribaeis vicinaque Americes continente detexit novas, aut jam cognitas emendavit z roku 1760 a Selectarum stirpium americanorum historia z roku 1763.

Popsal přes 3000 nových druhů rostlin (Androsace sempervivoides, Anthemis austriaca, Astragalus austriacus, Bryonia dioica, Campanula alpina, Campanula carpatica, Doronicum austriacum, Hieracium villosum, Loranthus europaeus, Meum athamanticum, Orchis palustris, Polygala major, Potentilla clusiana, Rhamnus saxatilis, Scopolia carniolica, Scorzonera parviflora, Viola alpina, Zinnia elegans ad.).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://botany.cz/cs/jacquin/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]