Nemoci ptáků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Existuje velké množství nemocí ptáků, a to jak infekčních onemocnění, tak různých metabolických poruch a podobně.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Nemoci ptáků jsou důležitou součástí výuky veterinárního lékařství a pochopitelně se také těší velkému zájmu chovatelů, bez ohledu na to, zda se jedná o chovatele či producenty hospodářsky významných druhů ptáků (drůbež, pštrosi, bažanti aj.) nebo chovatele ptáků ze záliby (holubi, dravci, exotičtí ptáci, zoologické zahrady aj.). Zdravotní problematika je v podstatě shodná u všech druhů ptáků, ale liší se hospodářským významem. Zatímco u drobnochovatelů ptáků ze záliby se jedná o jednotlivě nemocné ptáky většinou s menším ekonomickým dopadem, ve velkochovech drůbeže, faremních chovech pštrosů nebo bažantnicích se zpravidla jedná o onemocnění hejna tvořeného desítkami až stovkami tisíců kusů ptáků s možnými velmi vysokými hospodářskými ztrátami. Stejný význam má také skutečnost, zda se jedná o infekční onemocnění způsobované viry, bakteriemi, parazity nebo plísněmi, či o neinfekční onemocnění vyvolané nedostatky ve výživě anebo nevhodnými podmínkami chovu.

Diagnostika[editovat | editovat zdroj]

Zatímco určení druhu ptáka a jeho hospodářský význam či chovatelská záliba je zřejmé, stanovení druhu i příčiny onemocnění je velmi obtížné. Nemocného ptáka poznáme podle jeho chování a vzhledu. Zpravidla ztrácí pohybovou aktivitu, stává se netečným a straní se ostatních ptáků. Peří bývá neupravené, špinavé, příjem potravy i vody je snížen, objevují se klinické příznaky svědčící o poruše trávicího, dýchacího, nervového i dalších tělních systémů, reprodukční proces je narušen.

Diagnostika nemocí ptáků vyžaduje určitý postup. Prvotní jsou informace od chovatele o vzniku a průběhu nemoci, tzv. anamnéza. Klinické vyšetření ptáků vzhledem k malým tělesným rozměrům a přítomnosti peří má poněkud omezenou diagnostickou hodnotu ve srovnání se savci. Sleduje se výživný stav, chování ptáka, vyšetřují se jednotlivé tělní orgány, příp. i tělesná teplota. Vyšetření nemocných ptáků je důležité doplnit o pitevní nález příp. uhynulého zvířete ze stejně postiženého hejna a také o laboratorní vyšetření. Techniky fyzikálního i laboratorního vyšetření ptáků jsou stejné jako v humánní medicíně a díky výzkumu se neustále rozšiřují o novější a modernější postupy, včetně metod molekulárně biologických.

Infekční onemocnění[editovat | editovat zdroj]

Virové infekce[editovat | editovat zdroj]

Bakteriální infekce[editovat | editovat zdroj]

Plísňové infekce[editovat | editovat zdroj]

Parazitární infekce[editovat | editovat zdroj]

Neinfekční onemocnění ptáků[editovat | editovat zdroj]

Orgánové nemoci nebo syndromy[editovat | editovat zdroj]

Nemoci cirkulačního systému ptáků
Ruptura aorty u krůt - Syndrom náhlého úhynu krůt - Spontánní kardiomyopatie u krůt - Syndrom náhlého úhynu brojlerů - Kulaté srdce u kura
Nemoci respiračního systému ptáků
Onemocnění horních cest dýchacích - Onemocnění dolních cest dýchacích
Nemoci trávicího systému ptáků
Onemocnění zobáku: Vývojové a růstové abnormality - Přerůstání zobáku, deformace - Traumatizace zobáku -
Onemocnění dutiny zobáku: Stomatitida - Nemoci jazyka
Onemocnění jícnu a volete: Pendulující vole - Cizí tělesa - Struma - Traumatizace volete
Onemocnění žaludků: Dilatace proventrikulu u kura domácího - Cizí tělesa - Eroze svalnatého žaludku
Onemocnění střev: Ileus, intususcepce, volvulus - Enteritidy
Onemocnění kloaky: Prolaps kloaky - Papilomy - Obstipace kloaky
Onemocnění pankreatu: Akutní pankreatitida/nekróza pankreatu - Chronická pankreatitida/fibróza
Onemocnění jater: Amyloidóza - Hemochromatóza - Hepatotoxikózy
Nemoci kůže a peří ptáků
Dermatopatie končetin a běháků - Pododermatitida - Syndrom nekrózy kůže běháků u amazoňanů - Endokrinní nemoci - Kožní cysty - Automutilace - Spontánní ztráta peří - Abnormální morfologie peří
Nemoci kosterního a svalového systému ptáků
Vybočení prstů - Spondylolisthesis - Deformace tarzálního kloubu - Rotace tibie - Tibiální dyschondroplasie - Myopatie prsní svaloviny
Nemoci nervového systému a poruchy chování u ptáků
Hysterie a panika - Požírání vajec - Kanibalismus u drůbeže
Nemoci reprodukčního systému ptáků
Retence vejce - Žloutková peritonitida - Zánět penisu u vodní drůbeže - Klecová únava slepic

Metabolické poruchy[editovat | editovat zdroj]

Výživa drůbežeMinerální látky ve výživě drůbežeVitamíny u drůbežeVitamín A u ptákůHypovitaminóza A ptákůVitamín D u ptákůRachitida ptákůVitamín E u ptákůHypovitaminóza E ptákůHypovitaminózy B ptákůVitamín K u ptákůVitamín C u ptáků

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu nemoci ptáků na Wikimedia Commons
  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva - virové infekce. 1. vyd. Brno: Ediční středisko VFU Brno, 2002. 184 s. ISBN 80-7305-436-1. 
  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – bakteriální a mykotické infekce. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 185 s. ISBN 80-7305-464-7. 
  • RITCHIE, B.W. et al. Avian Medicine: Principles and Application. Florida, USA: Wingers Publ., 1994. 1384 s. ISBN 0-9636996-5-2. (anglicky) 
  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – metabolické poruchy, parazitární infekce nemoci trávicího ústrojí. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 167 s. ISBN 80-7305-456-6. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. Dostupné online. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky)