Eimeria acervulina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEimeria acervulina
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeChromalveolata
KmenApicomplexa
TřídaConoidasida
ŘádEimeriida
ČeleďEimeriidae
RodEimeria
Binomické jméno
Eimeria acervulina
Tyzzer, 1929
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eimeria acervulina je kokcidie parazitující u kura domácího. Je považována za mírně patogenní, v závislosti na izolátu, počtu pozřených oocyst a imunitním stavu hostitele. Infekce se projevuje snížením hmotnostních přírůstků, zhoršenou konverzí krmiva, redukcí snášky u nosnic, depigmentací kůže, někdy i zvýšenou mortalitou.

U komerčně chované drůbeže se vyskytuje poměrně často. Oocysty jsou ovoidního tvaru a dosahují průměrné velikosti 18,3 x 14,6 µm. Vývoj probíhá v duodenu, schizogonie má 4 fáze. Důležitým diagnostickým znakem je velikost oocyst, ale vzhledem k její značné variabilitě se doporučuje změřit nejméně 10 oocyst. Minimální prepatentní doba (interval od počátku infekce až po vyloučení prvních oocyst) je u E. acervulina 97 hodin a minimální sporulační doba (doba potřebná k dozrání oocysty do infekčního stavu) činí 17 hodin (obě hodnoty jsou delší než u E. mivati a E. praecox). Maximální reprodukce zjištěná po pozření 1 oocyty – 72 000 oocyst.

Pitevní nález je při lehké infekci omezen na sliznici duodenální kličky, ale při těžší infekci se změny rozšiřují na celé střevo a léze se mohou překrývat nebo splývat. Při lehčích infekcích se pozorují podélně nebo příčně probíhající světlé okrsky až pruhy prosvítající i přes serózu střeva, tvořené shluky (koloniemi) schizontů, gametocytů a dospívajících oocyst. Otiskové preparáty ze střevních změn obsahují velký počet oocyst. Při těžších infekcích tyto okrsky splývají a stěna střeva je zesílená. Sliznice střeva je v různém stupni překrvena. Změny je možné zaměnit s infekcí E. mivati.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLIMEŠ, B. Choroby drůbeže. 1. vyd. Praha: SZN, 1970. 544 s. 
  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – metabolické poruchy, parazitární infekce nemoci trávicího ústrojí. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 167 s. ISBN 80-7305-456-6. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. Dostupné online. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Calnek, B.W. et al. (1997): Diseases of Poultry. 10th Edit., Mosby-Wolfe Publishing, London, England, 1080 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]