Koronavirové infekce ptáků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Model koronaviru

Koronavirové infekce ptáků jsou onemocnění způsobované koronaviry. Ty se vyznačují charakteristickým uspořádáním povrchových struktur lipidového obalu virionu ve tvaru sluneční korony. Dosahují velikosti 80-120 nm, genom obsahuje jednovláknovou RNA. Jsou termolabilní, vnímavé na tuková rozpouštědla. Ve vnějším prostředí rychle ztrácejí svoji infekčnost a běžně používané dezinfekční prostředky je většinou spolehlivě ničí.

U člověka i různých zvířecích druhů byly izolovány rozličné skupiny i sérotypy koronavirů patřící do rodu Coronavirus. Jejich společnou vlastností je afinita k epiteliálním buňkám horních cest dýchacích, trávicího a močopohlavního traktu. Některé koronaviry vlastní hemaglutinin, který v případě viru infekční bronchitidy drůbeže je prokazatelný až po enzymatickém opracování.

Z hospodářsky významných onemocnění u drůbeže jsou koronaviry původci infekční bronchitidy drůbeže a koronavirové enteritidy krůt. Koronavirová enteritida byla diagnostikována i u mladých pštrosů v Jihoafrické republice v souvislosti s tzv. syndromem bledých kuřat. Etiologický význam většinou jen elektronmikroskopického průkazu koronavirů v trusu nebo střevním obsahu u průjmujících ptáků není zatím jasný. Koronaviry sérologicky odlišné od viru IB byly izolovány u bažantů, perliček, Psittaciformes, holubů a japonských křepelek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – virové infekce. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2002. 184 s. ISBN 80-7305-436-1. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky)