Přeskočit na obsah

Nazim Husejnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nazim Husejnov
Osobní informace
Datum narození2. srpna 1969 (54 let)
Místo narozeníBaku, Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
StátSovětský svaz
Ázerbájdžán
Výška168 cm
Hmotnostneznámá
Sportovní informace
Klub / DojoBaku (aze.)
TrenéřiTarlan Hasanov (zač.), Agajar Achundzade (osob.)
Kategorielehká váha
Úchoppravý
Oblíbená technikaharai-makikomi, sukui-nage
Účast na LOH1992, 1996
Údaje v infoboxu aktuální k červenci 2017
Přehled medailí
Olympijské kruhy Judo na LOH
zlato LOH 1992 superlehká váha
Mistrovství světa v judu
stříbro MS 1993 superlehká váha
bronz MS 1991 superlehká váha
Mistrovství Evropy v judu
zlato ME 1992 superlehká váha
zlato ME 1993 superlehká váha
stříbro ME 1994 superlehká váha

Nazim Husejnov (Gusejnov) (* 2. srpna 1969 Baku, Sovětský svaz) je bývalý sovětský a ázerbájdžánský zápasníkjudista , olympijský vítěz v judu z roku 1992.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Zápasit v judu začal v 10 letech v tělocvičně v Baku vedené Tarlanem Hasanov. Hasanov ho jako talentovaného sportovce doporučil ke studiu na sportovní internátní školu, kde potkal svého osobního trenéra Agajara Achundzadeho. V sovětské seniorské judistické reprezentaci vedené Vladimirem Kaplinem se prosadil jako první ázerbájdžánský judista na počátku devadesátých let dvacátého století. V nominaci na olympijské hry v Barceloně v roce 1992 porazil Gruzínce Giorgi Vazagašviliho a startoval na olympijských hrách oficiálně pod hlavičkou Společenství nezávislých států. V semifinále vybodoval na wazari zvedačkou sukui-nage úřadujícího mistra světa Japonce Tadanori Košina a ve finále zvítězil minimálním rozdílem na koku nad Jihokorejcem Jun Hjonem a získal pro Ázerbájdžán první zlatou olympijskou medaili.[1]

V roce 1995 si pátým místem na mistrovství světa v Čibě zajistil účast na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, ale kvůli vleklým zraněním nepřijel na olympijské hry v optimální formě a vypadl ve druhém kole s Mexičanem Ricardem Acuñou. Důvod jeho neúspěchu však spočíval v jeho psychice. Z jeho výpovědí v dokumentu İlk qızıl[2] je zřejmé, že jeho problémy (dušnost, srdeční arytmie, závratě) byly psychosomatického rázu a souvisely se syndromem vyhoření. Na mezinárodním tatami vydržel do roku 2000 bez výraznějšího úspěchu. Při olympijské nominaci na olympijské hry v Sydney dostal přednost mladý Elčin Ismajilov.

Nazim Husejnov byl pravoruký judista, který bojoval o úchop z opačného levého gardu. Jeho divácky atraktivní styl boje plný osobitých hodů mu vynesl značnou popularitu, každopádně jeho judistická technika byla plná nedostatků. Do chvatů nastupoval bez pořádného úchopu explozivní silou, jakmile se dostal blíže k soupeři. Techniky nedotahoval což byla a je problém většiny judistů bez kvalitního senseie. Své značné technické nedostatky doháněl zodpovědnou fyzickou přípravou a vůli vítězit. Využíval své mrštnosti a ohebnosti, v době své největší slávy bylo praktické nemožné ho hodit na lopatky. K provedení chvatu potřeboval minimální prostor. Nejčastěji nastupoval do techniky harai-goši, kterou dotahoval strhem makikomi. Soupeře často zvedal a házel technikami sukui-nage. Boji na zemi se úspěšně vyhýbal.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
superlehká váha
Olympijské hry 1. úč.
Mistrovství světa 3. 2. 5.
Mistrovství Evropy 1. 1. 2. úč. úč. úč.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Formálně sice zastupoval Společenství nezávislých států, ale při vyhlašování vítězů byla vyvěšena ázerbájdžánská vlajka a hrála ázerbájdžánská hymna.
  2. youtube.com: İlk qızıl, 2012

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]