Musaši Mijamoto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Musaši Mijamoto
Miyamoto Musashi-Portrait-Edo-period.png
Rodné jméno Shinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Harunobu a 玄信
Narození 1584
Provincie Harima
Úmrtí 13. června 1645 (ve věku 61 let)
Reigandō nebo Čibský hrad
Místo pohřbení Kita-ku
Bydliště Čibský hrad
Národnost Japonci
Povolání spisovatel, malíř, kaligraf, rónin, filozof, stratég, voják a buši
Partner(ka) Kumoi
Yoshino Tayu
Děti Mikinosuke Mijamoto
Kurótaró Mijamoto
Iori Mijamoto
Joemon Takemura
Miyamoto Musashi's daughter
Rodiče Munisai Šinmen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mijamoto Musaši (japonsky: 宮本 武蔵, Mijamoto Musaši; 158413. června 1645), také známý pod jménem Takezó Šinmen, byl známý šermíř. Narodil se v provincii Harima. Pod vedením Ukitů a Ašikagů bojoval jako voják v bitvě u Sekigahary. V jeho nejvýznamnějším literárním díle, knize Go rin no šo (Kniha pěti kruhů), najdeme jen málo autobiografie, spíše se věnoval rozboru boje muže proti muži.

Cesta bojovníka[editovat | editovat zdroj]

Prvním protivníkem, kterého Mijamoto kdy zdolal, byl Kihei Arima. Mijamotovi bylo v té době třináct let. Poté v šestnácti letech porazil skvělého mistra meče Akijamu z provincie Tadžima. Po roce 1600 navštívil Kjóto, kde vyzval proslavenou školu v Jošioce, a vyhrál všechny souboje. Napsal, že prošel bez porážky na šedesát soubojů. Jeho stylem byl dlouhý a krátký meč, které v boji používal zároveň. Po dosažení nejvyššího mistrovství odložil ocelové meče a nahradil je bokkeny (dřevěnými meči), čímž nikterak nesnížil svou devastující schopnost během souboje, o čemž by mohli vyprávět mnozí z jeho soupeřů, kdyby nebyli v souboji zabiti.

Civilní život[editovat | editovat zdroj]

Ósacký hrad

Většina z jeho života mezi roky 1600 a 1640 je spíše prezentována jako legenda. Někdo se domnívá, že se v letech 16141615 usadil a sloužil v Ósackém hradě. Říká se také, že pomáhal roku 1638 potlačit vzpouru v Šimabaře. Tuto teorii, stejně jako jeho službu v Ósackém hradě však nelze nijak prokázat. Na druhou stranu mnoho z důležitých událostí, které zachytili někteří významní spisovatelé, se zakládá na skutečnosti. Například jeho klání proti škole v Jošioce, porážka známého mistra kopí Ineie (představeného chrámu Hózóin) a jeho duel s Kódžirem Sasakim v roce 1612. Ještě méně se ví o jeho umění kaligrafie a malby. Dochovalo se několik autoportrétů a krajinomaleb.

Mijamoto musel být nevalného vzhledu. Na svůj zevnějšek moc nedal a namísto úpravy své vizáže pilně studoval boj mečem. Trávil mnoho času na cestách a v meditacích.

Služba u klanu Hosokawa[editovat | editovat zdroj]

Hotei a bojující kohouti. Malba Musašiho Mijamota

V roce 1640 přijal nabídku klanu Hosokawa a vstoupil do jeho služeb. O tři roky později se v provincii Higo pustil do práce na svém veledíle – Knize pěti kruhů. Po dvou letech knihu dokončil a ještě týž rok zemřel.

Jeho kniha je dodnes vnímána jako základ pro úspěšný život a sahají po ní nejen Japonci, ale i američtí podnikatelé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]