Musaši Mijamoto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Musaši Mijamoto
Miyamoto Musashi-Portrait-Edo-period.png
Rodné jménoShinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Harunobu a 玄信
Narození1584
Provincie Harima
Úmrtí19. května 1645 (ve věku 60 let)
Reigandō nebo Čibský hrad
Místo pohřbeníKita-ku
BydlištěČibský hrad
NárodnostJaponci
Povoláníspisovatel, malíř, kaligraf, rónin, filozof, stratég, voják, buši, šermíř a samuraj
Partner(ka)Kumoi
Yoshino Tayu
DětiMikinosuke Mijamoto
Kurótaró Mijamoto
Iori Mijamoto
Joemon Takemura
Miyamoto Musashi's daughter
RodičeMunisai Šinmen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mijamoto Musaši (japonsky: 宮本 武蔵, Mijamoto Musaši; 158413. června 1645), také známý pod jménem Takezó Šinmen, byl známý šermíř. Narodil se v provincii Harima. Pod vedením Ukitů a Ašikagů bojoval jako voják v bitvě u Sekigahary. V jeho nejvýznamnějším literárním díle, knize Go rin no šo (Kniha pěti kruhů), najdeme jen málo autobiografie, spíše se věnoval rozboru boje muže proti muži.

Cesta bojovníka[editovat | editovat zdroj]

Prvním protivníkem, kterého Mijamoto kdy zdolal, byl Kihei Arima. Mijamotovi bylo v té době třináct let. Poté v šestnácti letech porazil skvělého mistra meče Akijamu z provincie Tadžima. Po roce 1600 navštívil Kjóto, kde vyzval proslavenou školu v Jošioce, a vyhrál všechny souboje. Napsal, že prošel bez porážky na šedesát soubojů. Jeho stylem byl dlouhý a krátký meč, které v boji používal zároveň. Po dosažení nejvyššího mistrovství odložil ocelové meče a nahradil je bokkeny (dřevěnými meči), čímž nikterak nesnížil svou devastující schopnost během souboje, o čemž by mohli vyprávět mnozí z jeho soupeřů, kdyby nebyli v souboji zabiti.

Civilní život[editovat | editovat zdroj]

Ósacký hrad

Většina z jeho života mezi roky 1600 a 1640 je spíše prezentována jako legenda. Někdo se domnívá, že se v letech 16141615 usadil a sloužil v Ósackém hradě. Říká se také, že pomáhal roku 1638 potlačit vzpouru v Šimabaře. Tuto teorii, stejně jako jeho službu v Ósackém hradě však nelze nijak prokázat. Na druhou stranu mnoho z důležitých událostí, které zachytili někteří významní spisovatelé, se zakládá na skutečnosti. Například jeho klání proti škole v Jošioce, porážka známého mistra kopí Ineie (představeného chrámu Hózóin) a jeho duel s Kódžirem Sasakim v roce 1612. Ještě méně se ví o jeho umění kaligrafie a malby. Dochovalo se několik autoportrétů a krajinomaleb.

Mijamoto musel být nevalného vzhledu. Na svůj zevnějšek moc nedal a namísto úpravy své vizáže pilně studoval boj mečem. Trávil mnoho času na cestách a v meditacích.

Služba u klanu Hosokawa[editovat | editovat zdroj]

Hotei a bojující kohouti. Malba Musašiho Mijamota

V roce 1640 přijal nabídku klanu Hosokawa a vstoupil do jeho služeb. O tři roky později se v provincii Higo pustil do práce na svém veledíle – Knize pěti kruhů. Po dvou letech knihu dokončil a ještě týž rok zemřel.

Jeho kniha je dodnes vnímána jako základ pro úspěšný život a sahají po ní nejen Japonci, ale i američtí podnikatelé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]