Motonari Móri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Motonari Móri
Mohri Motonari.jpg
Narození 16. dubna 1497
Provincie Aki
Úmrtí 6. července 1571 (ve věku 74 let)
Provincie Aki
Manžel(ka) Myōkyū
Nomi no Ōkata
Naka-no-Maru
Děti Mōri Takamoto
Kikkawa Motoharu
Kobayakawa Takakage
Mōri Motokiyo
Kobayakawa Hidekane
Goryū no Tsubone
Amano Motomasa
Motoaki Móri
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11266697
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11253514
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11371474
Rodiče Mōri Hiromoto
Příbuzní Mōri Okimoto, Aiō Mototsuna a Kita Narikatsu (sourozenci)
Funkce daimjó
Ji-samurai
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motonari Móri, japonsky: 毛利 元就, Móri Motonari, (16. duben 14976. červenec 1571) byl prominentním daimjó ze západního regionu Čúgoku, který sehrál významnou roli během období Sengoku.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Šodžumaru v malém panství provincie Aki. Jeho otec, Hirotomo Móri, zemřel, když mu bylo devět let a ponechal vedení klanu na Motonariho starším bratrovi Okimotovi. Ten dodržoval spojenectví s Jošiokim Óuči (jenž byl silným daimjóem na západ od panství Móriů), které zařídil již Hiromoto kdysi v Kjótu. Roku 1516 však Okimoto umírá a Motonari se stal ochráncem jeho syna Komacumarua. Zanedlouho však zemřel také Okimotův syn a Motonari se dostává do čela klanu Móri.

Sevřenost mezi silnými klany Amago a Óuči nutila Motonariho vládnout notnou dávkou diplomacie a šetrného využívání síly. Díky vynikajícímu strategickému myšlení dokázal obratně využít své schopnosti a oba klany pokořit. Když se k úspěchům později přidala porážka klanu Ótomo z provincie Bungo, jeho západní hegemonii v Čúgoku nestálo nic v cestě.

Motonari měl tři syny, jejichž jména se zapsala do historie. Takamoto Móri, Motoharu Kikkawa i Takakage Kobajakawa byli vychováváni tak, aby dokázali společně udržet silné postavení Móriů. Demonstroval tuto filozofii na svém šípu. Každého syna donutil zlomit jeden šíp. Pak to samé museli zopakovat se třemi šípy najednou. V druhém případě šípy nedokázali zlomit, čímž je vysvětleno, proč je důležité, aby všichni tři drželi při sobě.

Nejstarší syn, Takamoto, zemřel po rychle probíhající nemoci (nebo otravě), během svého tažení proti klanu Amago. Kvůli tomu se nestal Motonariho nástupcem, a tento post připadl Takamotovu synovi Terumotovi. Rozezlen a rozhořčen, nechal Motonari popravit a zlynčovat všechny, kteří mohli být za Takamotovu smrt odpovědni.

Motonari měl celkem synů devět a k tomu dvě dcery. Čtyři děti (včetně výše zmíněných třech synů) měl se svou ženou Мii-no-katou (někdy též Mjókjú), tři děti s ženou z klanu Nomi a čtyři s ženou z klanu Mijoši.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TURNBULL, Stephen. Samurajští velitelé 940 - 1576. Praha: Grada 64 s. ISBN 978-80-247-1893-4. S. 49. 
klan Móri
Předchůdce:
Hiromoto Móri
14971571
Motonari Móri
Nástupce:
Terumoto Móri