Přeskočit na obsah

Udžijasu Hódžó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Udžijasu Hódžó
Narození1515
Úmrtí21. října 1571 (ve věku 55–56 let)
Odawara
Povolánísamuraj
ChoťZuikeiin
sestra Jasumicua Tójamy
dcera Norihide Macudy
DětiUdžimasa Hódžó
Udžiteru Hódžó
Udžikuni Hódžó
Udžinori Hódžó
Hajakawa
Kagetora Uesugi
… více na Wikidatech
RodičeUdžicuna Hódžó
RodPozdní klan Hódžó
PříbuzníUdžitaka Hódžó a Tamemasa Hódžó (sourozenci)
Udžitada Hódžó (adoptované dítě)
Hoššóin (adoptované dítě)
Udžimicu Hódžó (adoptované dítě)
Curumacuin (adoptované dítě)

Udžinao Hódžó, Gengoró Óta, Udžifusa Óta, Naošige Čiba, Šinkuró Hódžó, Naosada Hódžó, Kacučijo Hódžó, Hokeiin, Rjúdžuin a dcera Udžimasy Hódžoa (vnoučata)
Funkcedaimjó
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Udžijasu Hódžó (japonsky: 北条 氏康, Hódžó Udžijasu; 151521. října 1571) byl synem Udžicuny Hódžó a třetím vůdcem japonského pozdního klanu Hódžó z Odawary. Udžijasu je obecně považován za nejschopnějšího z pěti generací daimjóů rodu Hódžó.[1] Byl současníkem slavných daimjóů období Sengoku Kenšina Uesugiho, Šingena Takedy a Jošimota Imagawy.

Smrt jeho otce Udžicuny se v roce 1541 pokusil využít Tomosada Ógigajacu a neúspěšně oblehl hrad Edo. O čtyři roky později se Tomosada spojil s Haruudžim Ašikagou a Norimasou Uesugim a oblehl hrad Kawagoe bráněný Cunanarim Hódžó (mladším Udžijasuovým bratrem). Posádku hradu tvořilo jen 3000 bojovníků, kteří čelili 85 000 obléhatelům. Udžicuna rychle shromáždil 8000 mužů a vydal se bratrovi na pomoc. Vzhledem k obrovské přesile obléhatelů se Udžicuna rozhodl pro netradiční taktiku a nařídil překvapivý noční útok. Aby ještě zvýšil šanci na úspěch, nařídil svým bojovníkům odložit těžkou ochrannou výzbroj a zakázal uřezávání hlav padlých nepřátel. Tento tradiční, časově náročný, samurajský zvyk by totiž příliš zdržoval při riskantní noční akci, jejíž úspěch závisel na rychlosti. Noční útok podpořený výpadem obránců z hradu byl nadmíru úspěšný a koalice nepřátel Hódžóů se rozpadla.

V roce 1564 se Udžijasu střetl s Jošihirem Satomim v druhé bitvě u Kónodai – na stejném místě, kde se střetli jejich otcové Udžicuna Hódžó a Jošitaka Satomi v roce 1538. Udžijasu měl k dispozici 20 000 bojovníků, Jošihiro jen 8 000. A stejně jako o 26 let dříve se z vítězství radoval klan Hódžó.

Udžijasu zemřel v roce 1571, kdy už (od roku 1559) klanu vládl jeho syn Udžimasa Hódžó.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TURNBULL, Stephen. War in Japan 1467-1615. Oxford: Osprey Publishing, 2002. Dostupné online. ISBN 1-84176-480-9. S. 32. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

klan Go-hódžó
Předchůdce:
Udžicuna Hódžó
15411559
Udžijasu Hódžó
Nástupce:
Udžimasa Hódžó