Akihisa Amago

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Akihisa Amago
Amago Haruhisa.jpg
Narození 8. března 1514
Úmrtí 9. ledna 1561 (ve věku 46 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akihisa Amago (尼子 詮久; Amago Akihisa) (8. března 1514 - 9. ledna 1562), vnuk a dědic legendárního Cunehisy (14581541), snad jednoho z největších vojevůdců raného 16. století. Akihisa, byl později znám pod jménem Haruhisa (尼子 晴久; Amago Haruhisa). Byl vážným protivníkem Motonarimu Móri, skvělý stratég, ale slabší vojevůdce.

Dobývání Gassan-Toda[editovat | editovat zdroj]

Roku 1540 vedl Akihisa okolo 20 tisíc vojáků do provincie Aki, aby se zmocnil hradu Korijama, ve kterém sídlil Motonari Móri. Motonari namísto otevřené bitvy stáhl své muže do pevnosti a odolal prvním Akihisovým pokusům o dobytí. Akihisa tedy nechal podpálit Jošidu, podhradí Korijamy a pevnost oblehl. Motonari napadal klan Amago mnohými nečekanými nájezdy až do října, kdy mu generál Takafusa (Harukata) Sue, z klanu Óuči, přispěchal na pomoc. Akihisa byl poté nucen obléhání ukončit a dát se na ústup, během něhož zahynul jeho cenný generál Hisakane Ujama, který velel zadnímu voji. Roku 1542 sami Óučiové vtrhli do provincie Izumo a po nepodařeném pokusu o dobytí hradu Gassan-Toda se opět stáhli. Podle legendy byla porážka Óučiů zapříčiněna obranným plánem, který řídil sám Cunehisa, který krátce poté zemřel. O něco později, kolem roku 1545, a to z důvodů, které nám nejsou známy, nechal Akihisa zabít svého strýce Kunihisu, vojevůdce renomované jednotky zvané Armáda Šingú. Tím došlo k oslabení klanu Amago. Naproti tomu vítězství Harukaty Sueho nad Jošitakou Óučim v roce 1551 Akihisovi umožnilo získat zpět některá ztracená území a některé hrady v Mimasace a Harimě. Po Akihisově smrti se Amagové dostaly pod silný tlak nyní podstatně silnějšího klanu Móri. Ti také roku 1566 dobyli hrad Gassan-Toda. Akihisův nástupce Jošihisa (15361610) se vzdal a usadil se v provincii Aki, kde strávil zbytek života jako mnich.

Konec klanu Amago[editovat | editovat zdroj]

Zajímavou událostí pak byl požadavek jednoho z pozdějších členů klanu Amago, Kacuhisy. Asi deset let po pádu klanu Amago se obrátil na Nobunagu Odu s žádostí o navrácení území jeho klanu, pokud se mu podaří v spolu s vojáky Nobunagovy armády zlomit Mórie. Nobunaga nabídku přijal a spoléhal se na Kacuhisovy schopnosti, navíc, když v Kacuhisových službách sloužil legendární vazal Šikanosuke Jamanaka (15441578). Klan Móri však odřízl tyto dva bojovníky v hradu Kózuki v Harimě a tam si klan Amago zahrál poslední roli. Kacuhisa spáchal sebevraždu a Jamanaka byl chycen a brzy poté zabit.

V době svého největšího rozmachu byl klan Amago jedním z nejpověstnějších klanů západního Japonska. Podporován rody Kamai, Ujama, Sase, Ušió a Morijama mohl klan Amago disponovat až dvacetitisícovým vojskem. Od roku 1560 však klan trpěl a upadal kvůli slabému vedení a trhlinách v organizaci, čímž se jeho operativnost snížila na 10 tisíc mužů.

klan Amago
Předchůdce:
Okihisa Amago
15141562
Akihisa Amago
Nástupce:
Jošihisa Amago