Hidejori Tojotomi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hidejori Tojotomi
syn Hidejoši Tojotomiho
syn Hidejoši Tojotomiho
Narození1593
Úmrtí5. června 1615
Příčina úmrtípobodání
Místo pohřbeníÓsacký hrad
Seirjódži
Povolánísamuraj
ChoťSenhime
Iča
DětiTenšúni
Kunimacu Tojotomi
Guen
RodičeHidejoši Tojotomi a Jodogimi
Rodklan Tojotomi
PříbuzníHidekacu Hašiba a Curumacu Tojotomi (sourozenci)
Funkcenaidaidžin (1603–1605)
udaidžin (1605–1607)
daimjó
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob klanu Tojotomi v Mount Koja

Hidejori Tojotomi (japonsky 豊臣秀頼 Tojotomi Hidejori), 15935. červen 1615, byl syn a jmenovaný následník Hidejoši Tojotomiho, generála, který poprvé sjednotil celé Japonsko. Jeho matka, Paní Jodo, byla neteř Nobunagy Ody.

Když Hidejoši v roce 1598 zemřel, členové Rady pěti starších pověření vládnout místo Hidejoriho se snažili převážit moc na svou stranu. V roce 1600 po svém vítězství nad ostatními v bitvě u Sekigahary získal moc Iejasu Tokugawa. Hidejori se oženil se sedmiletou vnučkou Iejasuho, Senhime, aby bylo pojištěna loajalita ke klanu Tokugawa. Nicméně Iejasu stále viděl v mladém Hidejorim potenciální nebezpečí a zaútočil na Hidejoriho sídlo v Ósace v zimě roku 1614. Útok nebyl úspěšný, ale Hidejori byl přinucen podepsat příměří a zbourat své opevnění na Ósackém hradě.

V roce 1615 Iejasuův syn Hidetada zrušil příměří a opět zaútočil proti Hidejorimu, který začal hloubit příkopy kolem Ósackého hradu, a tak nedodržel příměří, dohodnuté předchozí zimu. 5. června 1615 Hidejori Tojotomi, nevida smysl v další obraně proti sestupujícím se Tokugawským vojskům, spáchal sebevraždu spolu s třiceti dalšími následovníky v hořícím hradě. Takto skončil klan Tojotomi, který vládl Japonsku 30 let a připravil cestu na 250 let pro Tokugawský šógunát.

Hidejoriho syn Kunimacu byl popraven; jeho dcera byla poslána do Tókei-dži, kláštera v Kamakuře, kde se později stala představenou Tenšú-ni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hidejori Tojotomi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]