Ósacký hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ósacký hrad
Osaka Castle 02bs3200.jpg
Základní informace
Výstavba1583
Materiáldřevo
Poloha
AdresaÓsakadžó, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web, Oficiální web, Oficiální web, Oficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ósacký hrad je pevnost v japonském městě Ósaka. Díky své roli v japonských dějinách, zejména během procesu sjednocování Japonska v 16. století (období Azuči-Momojama) je významnou památkou. Každoročně ho navštíví 2,5 milionu turistů a je tak nejnavštěvovanějším hradem v Japonsku.[1] Bitva o hrad v roce 1615 přivedla Japonsko do éry centralizovaného státu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl postaven v roce 1585, na místě bývalého chrámu Hongandži.[2] Stavitelem byl Hidejoši Tojotomi, jeden z nejmocnějších mužů této éry japonských dějin. Hrad byl postaven v době, kdy již Hidejoši uzmul maximum moci a výstavními stavbami ji chtěl prezentovat. Ósacký hrad k nim patřil, ve své době šlo o největší stavbu Japonska. Za Hidejošova života nebyl dobyt, ale po jeho smrti ho klan Tojotomi neudržel a v roce 1615 byl dobyt vojsky šógunátu Tokugawa a vypálen. Klan Tojotomi byl zničen, jeho členové spáchali rituální sebevraždu přímo na hradě.[3] Japonsko následně získalo skutečně pevnou centralizovanou vládu (viz též Obléhání Ósaky). Památnou bitvu o Ósaku dnes připomíná v hradním areálu muzeum.

Hrad byl po roce 1615 užíván vítězným klanem Tokugawa, ale roku 1660 ho poničil požár a v roce 1665 shořel znovu, když do hlavní věže udeřil blesk. Poté areál dlouho chátral. Až v 19. století v něm začaly vznikat nové budovy, řada z nich ale shořela při dalším velkém požáru roku 1868. Zůstala stát pouze kamenná věž, která je dominantou hradu dodnes. V letech 1870–1945 pevnost užívala japonská armáda. V roce 1931 byl přitom částečně zpřístupněn veřejnosti. Po druhé světové válce se stát rozhodl celou pevnost zrekonstruovat.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Třináct budov v areálu bylo prohlášeno kulturními památkami - k turisticky nejatraktivnějším patří brány Ote mon a Sakura mon, věže Ičiban jagura, Inui jagura, Rokuban jagura, Sengan a Tamon nebo studně Kinmeisui. Z původní podoby hradu v 16. století se dochovaly jen mohutné hradby, jejichž obvod činí 12 kilometrů. Postaveny byly z velkých kamenů, největší z nich je nazýván Tako iši a jeho rozměry činí 5,8 x 14 m. Celý areál uvnitř hradeb má 61 kilometrů čtverečních. Hlavní věž zaujímá 1 kilometr čtvereční a krom pěti pater nad povrchem má i tři podzemní. Uvnitř areálu se nacházejí i zahrady, nejvýznamnější z nich je Nišinomaru, osázená sakurami a ozvláštněná několika zenovými zahrádkami s obřími balvany. V roce 1969 byl v zahradě postaven čajový domek, z peněz Kónosuke Macušity, zakladatele firmy Panasonic.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osaka Castle: Japan’s Most Visited Castle. nippon.com [online]. 2019-07-17 [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad. www.infoglobe.cz [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 
  3. Osaka Castle at Osaka. Japan National Tourism Organization (JNTO) [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Zahrady světa: Japonsko, Ósacký hrad a jeho park 大坂城 | BOTANY.cz [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]