Hisahide Macunaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hisahide Macunaga
Jošiiku Utagawa: Hisahide Macunaga
Jošiiku Utagawa: Hisahide Macunaga
Narození1510
Úmrtí19. listopadu 1577
Příčina úmrtípobodání
Povolánísamuraj
Tituldaimjó
ChoťJasuko Hirohaši
DětiHisamiči Macunaga
Sen no Šóan
dcera Hisahideho Macunagy
PříbuzníNagajori Macunaga (sourozenec)
Šinsai (předek)
Funkcedaimjó
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hisahide Macunaga (japonsky 松永 久秀; 151019. listopadu 1577) byl japonský daimjó období Sengoku.

Byl společníkem Čókeie Mijošiho (三好 長慶) a od roku 1540 vazalem Masanagy Mijošiho (三好 政長). Pod jeho vedením byla v roce 1560 dobyta provincie Jamato a do roku 1564 si vybudoval dostatečně silnou základnu, aby se stal skutečně nezávislým. Předpokládá se, že byl v tomto období zapojen do spiknutí proti Čókeiovi, od roku 1561 do roku 1563 zemřeli tři Čókeiovi bratři a syn Jošioki (三好 義興). Po smrti Čókeie byl jeho dědicem ustanoven adoptovaný Jošicugu Mijoši, příliš mladý na vládnutí. Poručnictví sdíleli tři muži - Nagajuki Mijoši, Masajasu Mijoši a Tomomiči Iwanari.

V roce 1565 poručníci a Hisahide spolupracovali a vypravili armádu, aby zajala Jošiteru Ašikagu, šóguna, který byl následně buď zavražděn nebo přinucen spáchat sebevraždu. Jeho bratr, Jošiaki Ašikaga, utekl a šógunem byl ustanoven jeho mladý bratranec Jošihide.

V roce 1566 začal boj mezi Hisahidem a Mijošim. Zpočátku byla Hisahideho vojska neúspěšná a jejich zničení buddhistického Tódaidži v Naře bylo považováno za hanebný čin.

V roce 1568 Nobunaga Oda s loutkovým vládcem Jošiakim napadl Hisahideho. Nobunaga obsadil v listopadu Kjóto a Hisahide byl přinucen ke kapitulaci. Jošiaki byl ustanoven šógunem a tento post zastával až do roku 1573, kdy odstoupil pod nátlakem Nobunagy. Hisahide si udržel provincii Jamato a krátký čas sloužil Nobunagovi v jeho taženích proti Mijošimu a jiným. V roce 1573 se Hisahide nakrátko spojil s Mijošim, ale když nebyla naděje na úspěch, vrátil se k Nobunagovi a bojoval proti Mijošimu. V roce 1577 se oddělil znovu od Nobunagy a tehdy se Nobunaga obrátil proti němu a oblehl jej v hradě Šigisan. Byl poražen, ale vzdorovitý Hisahide spáchal sebevraždu a nařídil zničit svou hlavu, aby se nestala trofejí (jeho syn, Kodžiro Macunaga, popadl hlavu Hisahideho a skočil z hradních zdí a přeťal si hrdlo mečem) a také zničil neocenitelnou nádobu na čaj (Hiragumo), po které dychtil Nobunaga. Jeho syn, Hisamiči, též v obležení, spáchal sebevraždu.

Hisahide je často v románech zobrazován jako scvrklý a intrikující muž, ale je to fiktivní obraz na základě jeho vražd a zničení Tódai-dži. Ve skutečnosti to byl vysoký přitažlivý a vzdělaný muž, patron umění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hisahide Macunaga na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]