Motocugu Gotó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Motocugu Gotó
Gotou Mototuhgu.jpg
Narození 5. května 1565 nebo 5. května 1560
Úmrtí 2. června 1615 (ve věku 50 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motocugu Gotó (後藤 基次, Gotó Motocugu, 5. května 15602. června 1615) nebo též Matabei Gotó (後藤又兵衛), byl synem Motokuniho Gotóa (後藤 基国), hlavního vazala klanu Beššó z Harimy. Když byl roku 1580 vojsky klanu Oda dobyt hrad Miki, sídlo Beššóů, Motokuni spáchal seppuku. Ještě předtím však svěřil svého syna do péče Jošitaky Kurody, vazala Hidejošiho Hašiby. Hidejoši fungoval jako zpravodaj v posledních fázích bitvy.

Mladý Motocugu vyrostl pod Kurodovým vedením ve schopného bojovníka, zúčastnil se invaze do Koreje a aktivně se roku 1593 projevil ve druhé bitvě o Čindžu. Bojoval v bitvě u Sekigahary a následně opustil Kurodovy služby. Z důvodů, jež nám nejsou známy, se roku 1614 připojil k Hidejorimu Tojotomi při obraně hradu v Ósace. Pravděpodobně šlo o nesplacený dluh jeho otci Hidejošimu, který roku 1580 ušetřil jeho život. Padl v boji v poslední fázi bitvy o Dómjódži a traduje se, že byl křesťan.